Duża erupcja zaobserwowana na powierzchni księżyca Io

Kategorie: 

Erupcja na Io - źródło: NASA/JPL

Astronomowie donoszą o dużym wybuchu wulkanu na jednym z księżyców Jowisza, Io. Zjawisko zaobserwowano za pomocą znajdującego się na Hawajach teleskopu Keck II. Odkryto coś, co wygląda na erupcję lawy wznoszącą się z powierzchni księżyca Io.

 

Wielkość obserwowanej powierzchni erupcji to około 31 kilometrów kwadratowych. Obserwacje poczyniono za pomocą podczerwieni, za pomocą teleskopu Keck II. Zdołano dostrzec początek erupcji, oraz dokonano wstępnych szacunków jej mocy. Naukowcy szacują, że wulkany na Io mogą mieć moc grzewczą do pięciu terawatów i ich erupcje są w stanie pobić rekordy podobnych procesów na Ziemi i to na wiele sposobów, w tym w temperaturze lawy.

Erupcja na Io obserwowana w 2007 roku za pomocą sondy kosmicznej New Horizons

Teraz astronomowie oczekują na ultrafioletowe obrazy Io wykonane z pokładu kosmicznego obserwatorium Sprint-A, którego uruchomienie planowane jest w najbliższych tygodniach. Obserwacje ultrafioletowe powinny ujawnić obłok plazmy wyrzucany przez ten wybuch wulkanu.

 

Dotychczas, najbardziej kompletne informacje o aktywności wulkanicznej na Io, uzyskano dzięki automatycznej stacji międzyplanetarnej Galileo, która była na orbicie wokół Jowisza od 1995 do 2003 roku.  Po tym, gdy Galileo wyczerpał swoje zasoby i został wysłany w kierunku Jowisza, naukowcy śledzą statusu aktywności wulkanicznej na IO za pomocą Keck II, jednego z największych teleskopów operujących w podczerwieni, jaki jest do dyspozycji.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz