Duża asteroida przejdzie w okolicy Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123fr.com

Ostatni tydzień był wyjątkowy. Wygląda na to, że Ziemia znalazła się w jakimś obszarze kosmosu, w którym znajduje się więcej niż zwykle asteroidów i planetoid. Świadczy o tym fakt, ze w ciągu tego tylko tygodnia w okolicy naszej planety przeleca dwa obiekty odkryte zaledwie przed kiloma dniami. Dzisiaj w godzinach wieczornych dojdzie do przelotu stumetrowej asteroidy 2013 ET. 

 

Wcześniej w tym tygodniu w poniedziałek 370 tysięcy kilometrów od Ziemi przeleciała asteroida 2013 EC20. Była to odległość niemal księżycowa a rozmiar tego ciała niebieskiego był mniejszy niż to, które spadło na Czelabińsk, ponieważ oszacowano go na 10 metrów średnicy. Dużo większy obiekt o średnicy ponad 100 metrów przejdzie w pobliżu Ziemi w dniu dzisiejszym , 9 marca 2013 roku. Jego sygnatura to 2013 ET. Zarówno to ciało niebieskie jak i to poniedziałkowe zostały odkryte przed kilkoma dniami. Odległość 2013 ET od Ziemi to w perygeum 960 tysięcy kilometrów, czyli około 2,5 LD.

 

Asteroida 2013 ET została zauważona 3 marca przez należące do Uniwersytetu Arizona obserwatorium astronomiczne Catalina Sky Survey. Jej przelot można będzie śledzić na żywo dzięki niektórym teleskopom. Poza tym astronomowie szykują się na obserwacje radarowe. Obserwacje na żywo miały być możliwe dzięki teleskopowi we Włoszech w Ceccano, ale niestety chmury i deszcz uniemożliwiają obserwacje. Cała nadzieja w przekazie z obserwatorium Slooh Space telescope z Wysp Kanaryjskich. Przekaz na żywo ma się tam zacząć około 20:15 czasu uniwersalnego. Pogoda będzie raczej zapewniona.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz