Droga Mleczna zawiera miliardy samotnych planet

Kategorie: 

Źródło: NASA

Szacuje się, że nasza galaktyka zawiera 200-400 miliardów gwiazd. Astronomowie przypuszczają, że przeciętna gwiazda posiada co najmniej jedną planetę. Jednak w Drodze Mlecznej istnieją również tzw. samotne planety, które nie są powiązane z żadną gwiazdą. Naukowcy z Uniwersytetu w Lejdzie podali przybliżoną liczbę tego typu ciał niebieskich.

 

 

Badacze wykonali symulację 1500 gwiazd z gromady Trapez, która znajduje się około 1300 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Oriona. Uwzględniono w niej obecność 2522 planet i odkryto, że 357 z nich zostanie wyrzuconych z układów gwiezdnych w ciągu pierwszych 11 milionów lat ewolucji. Co więcej, 281 samotnych planet opuści gromadę Trapez.

 

W opracowanym modelu, około 500 gwiazd tworzyło systemy, zawierające od czterech do sześciu planet. Symulacja pokazała, że około 14% wszystkich planet prędzej czy później zostaną bez gwiazd i będą swobodnie przemierzać kosmos.

Rzeczywista liczba planet w gromadzie Trapez jest nieznana, lecz dla naukowców, ten przykładowy model pozwolił oszacować, jak wiele tzw. samotnych planet może znajdować się w Drodze Mlecznej. Biorąc pod uwagę wyniki symulacji, astronomowie obliczyli, że nasza galaktyka może gościć około 50 miliardów planet bezgwiezdnych.

 

Gdy dodamy do tej liczby planety obecne w układach gwiezdnych, możemy dojść do wniosku, że Droga Mleczna zawiera co najmniej 250 miliardów planet. Dla porównania, Kosmiczny Teleskop Keplera, podczas 9 lat obserwacji, odkrył zaledwie 3924 planet.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz