Droga Mleczna może zawierać setki miliardów planet podobnych do Ziemi

Image

Foto © Elena Kyamyarya | Dreamstime.com

Astronomowie z Nowej Zelandia opracowali nową technikę poszukiwania egzoplanet za pomocą mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Według jego autorów, może to  pomóc znaleźć  setki miliardów planet podobnych do Ziemi w samej tylko naszej galaktyce.

 

Kosmiczny teleskop " Kepler "może znaleźć tylko te planety, które są zbliżone do swoich gwiazd. Uczeni pod kierownictwem dr Phila Yocka z Uniwersytetu w Auckland, zaproponowali, aby oszacować całkowitą liczbę planet podobnych do Ziemi według nowej metodologii i znaleźć je w odległości dwa razy większej niż odległość między Słońcem a Ziemią . Według wstępnych szacunków, całkowita liczba gwiazd powinna być większa o kilka miliardów.

 

Naukowcy wykorzystali nową technikę poszukiwania planet, która pozwala na znalezienie nawet bardzo małych obiektów krążących w dużej odległości od jasnych i dużych gwiazd.  Podstawą tej metody jest tzw.  zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego, czyli zakłócenie fal świetlnych przez oddziaływanie dużych ciał niebieskich o dużej masie jak gromady gwiazd, pulsary i czarne dziury.  W tym przypadku specjaliści starają się odnaleźć spektrum zakłóceń gwiazdy, które powstają w wyniku interakcji z egzoplaneta.  Te "zmiany" są bardzo małe, a ich wykrycie wymaga teleskopów o bardzo wysokiej czułości, które obecnie nie istnieją. 

Aby było to możliwe potrzebna jest sieć zautomatyzowanych teleskopów na całym świecie i superkomputer z dużą mocą obliczeniową do przetwarzania danych według wcześniej zdefiniowanych kryteriów.  Według uczonych odpowiednia na początek może być sieć teleskopów budowanych w ramach projektu LCOGT. Teleskopy z tej sieci  znajdują się w Republice Południowej Afryki, Chile, Australii i Stanach Zjednoczonych. 

 

Doktor Yock i jego koledzy twierdzą, że system będzie w stanie znaleźć planety wielkości Ziemi w dużych odległościach od gwiazdy.  Autorzy planują przetestować swoją teorię, w niedalekiej przyszłości, kiedy LCOGT zacznie pracę. Wyniki pracy naukowej na temat soczewkowania grawitacyjnego opublikowano w czasopiśmie wydawanym przez Królewskie Towarzystwo Astronomiczne.

 

 

 

 

0
Brak ocen