Dione, księżyc Saturna, jest pokryty tajemniczymi pasami

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Badania przeprowadzone przez Alexa Patthoffa z Instytutu Nauk Planetarnych w Tucson w Arizonie ujawniły nietypowe, jasne paski na powierzchni Dione – jednego z księżyców Saturna. Przypuszcza się, że pasy te mogą być materiałami powierzchniowymi, które zostały utworzone przez pierścienie Saturna.

 

 

Gazowy gigant posiada 62 księżyce. Dione to czwarty pod względem wielkości księżyc Saturna oraz piętnasty w całym Układzie Słonecznym. Masa tego obiektu składa się w ponad 60% z wodnego lodu. Dane dostarczone przez sondę Cassini wskazują, że Dione może posiadać podpowierzchniowy ocean ciekłej wody.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Alex Patthoff z Instytutu Nauk Planetarnych dokonał ciekawego odkrycia. Na powierzchni księżyca Dione znaleziono tajemnicze pasma o długości od 10 do nawet kilkuset kilometrów i szerokości poniżej 5 km. Pasy te są jaśniejsze od otoczenia i ułożone równolegle względem siebie.

Uważa się, że nietypowe struktury mogły ukształtować się przez pierścienie Saturna, przelatujące przy powierzchni komety lub dwa nieregularne księżyce Helena i Polideukes, które poruszają się po tej samej orbicie co Dione w punktach Lagrange'a. Alex Patthoff twierdzi, że oddziaływania powierzchni Dione z egzogeniczną materią mogą dostarczać składników, które przyczyniają się do powstania przyjaznych dla życia oceanów. Co ciekawe, podobne pasma zostały odkryte również na powierzchni księżyca Rea.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz