Dawno temu na Marsie wybuchły liczne superwulkany

Kategorie: 

Źródło: NASA

Według najnowszych badań, około 4 miliardy lat temu na Marsie doszło do gigantycznych erupcji wulkanicznych, które trwały przez okres 500 milionów lat. Każda z nich w istotny sposób wpłynęła na klimat Marsa, pokrywając atmosferę popiołem, pyłem, parą wodną, ​​dwutlenkiem węgla i tlenkiem siarki oraz powodując zablokowanie światła i tym samym ochłodzenie atmosfery.

 

Skala wybuchów tych wulkanów była ogromna - naukowcy zauważyli, że nigdy na Ziemi nie było tak potężnych erupcji. W rezultacie na Marsie pojawiły się depresje o dużej skali zwane kalderami. W regionie Arabia Terra naliczono 7 takich struktur. Były to pierwsze dowody aktywności wulkanicznej planety. Jednocześnie do 2013 r. wierzono, że kaldery marsjańskie są wynikiem upadku asteroidy.

 

Naukowcy wyjaśnili, że na wulkaniczne pochodzenie obszarów wskazywał ich kształt – nie były okrągłe, jak to zwykle bywa w wyniku zderzenia planet z asteroidami – oraz skład i rozmieszczenie minerałów. Ich analiza spektrometryczna wykazała, że ​​Mars uległ kiedyś skutkom potężnej aktywności wulkanicznej.

 

Nie wiadomo tylko dlaczego tylko region Arabia Terra obfituje w takie ślady wulkanicznej przeszłości Czerwonej Planety. Wskazuje to, że wulkany marsjańskie mogły koncentrować się w pewnych strefach. 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz