Czy woda na Marsie nadaje się do picia?

Kategorie: 

Źródło: http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-195_perspective_2.jpg

W ubiegłym roku naukowcy przedstawili przekonujące dowody, że ciemne smugi na Marsie, spowodowane zostały przez płynącą wodę. Odkrycie może być dobrą wiadomością dla tych, którzy planowali załogowe misje na Czerwoną Planetę, jednak badania opublikowane przez the Journal of Physical Research, pokazują, że smugi widoczne na planecie, mogą nie być źródłem wody pitnej.

 

 

Badania wykazały, że płynąca woda może nie powodować powstawania smug, znanych jako RSL. Korzystając z kamery wysokiej rozdzielczości HiRISE umieszczonej na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter, naukowcy zbadali smugi w rejonie Doliny Marinera, niedaleko równika Marsa. Niektóre z tych miejsc wykazują przepływy sezonowe na bokach kanionów i pojedynczych szczytach, ale trudno powiedzieć czy smugi są spowodowane przez podziemne wody wybijające na powierzchnię planety.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/MRO_01.jpg

Wyniki badań oparto na szczegółowej obserwacji 41 lokalizacji RSL w częściach centralnych i wschodnich Doliny Marinera, największego systemu kanionów w Układzie Słonecznym. Liczba indywidualnych przepływów w każdej lokalizacji wahała się od kilku do ponad 1000.

"Występowanie cyklicznych nachyleń przepływów w tych kanionach jest znacznie bardziej powszechne niż wcześniej uznawano" mówi w komunikacie prasowym autor badania Mateusz Chojnacki, naukowiec z University of Arizona.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/VallesMarinerisHuge.jpg

Istnieje też możliwość, że niektóre rodzaje soli powierzchniowych tworzą wodę, silnie absorbując parę wodną z marsjańskiej atmosfery. Część przepływów posiada jasne, przedłużone smugi zbliżone do tych ciemnych, sezonowych, które mogą być spowodowane przez sól pozostającą po odparowaniu wody. Wody gruntowe zdolne do wytwarzania RSL, będą prawdopodobnie zbyt słone, aby mogły być wykorzystane przez ludzi.  

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz