Czy na naszych oczach znika Wielka Czerwona Plama na Jowiszu?

Kategorie: 

Źródło: Anthony Wesley, Australia zdjęcie z 19 maja

Astronomowie zaobserwowali dziwne zjawisko na Jowiszu.  Gigantyczna burza zwana wielką czerwoną plamą, którą obserwujemy nieprzerwanie od XVII wieku zaczyna się rozpraszać.

 

Wielka Czerwona Plama na Jowiszu to największa burza w Układzie Słonecznym, widoczna z ziemi nawet przez amatorskie teleskopy. Astronomowie obserwują ją od setek lat, ale w ostatnich dziesięcioleciach jej wielkość uległa wielokrotnemu zmniejszenie.  

 

Dawniej ten potężny antycyklon był tak wielki, że dałoby się w nim zmieścić 3 planety wielkości Ziemi. Obecnie jest to już odpowiednik wielkości jednej Ziemi. Kilkadziesiąt lat plama zmniejszyła się trzykrotnie.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni zaobserwowano niezwykłą anomalie towarzyszącą wielkiej czerwonej plamie. Wygląda na to że możemy być świadkami rozproszenia się tego potężnego antycyklonu.  W jego okolicach powstały jakieś nietypowe strumienie gazowe, które otaczają plamę.

 

Astronomowie amatorzy twierdzą, że nigdy wielka czerwona plama nie wyglądała tak dziwnie. Gazowe strumienie oddzielają się od niej raz za razem następnie znikają a po tygodniu proces rozpoczyna się od nowa. Wszystko wskazuje na to że możemy być świadkami procesu prowadzącego do utraty prędkości wiru tego antycyklonu, w tym swój udział mają te dziwne formacje.

 

Nie ma wątpliwości że Dzieje się tam coś dziwnego i konieczne jest podjęcie obserwacji astronomicznych, które umożliwią zebranie większej ilości danych na temat tego co dzieje się najsłynniejszym antycyklon m Układu Słonecznego. Na szczęście  w okolicy gazowego giganta na którym rozgrywają się te sceny, znajduje się ziemska sonda Juno, która z pewnością zostanie wykorzystana Przez naukowców do pogłębionej analizy prawdopodobnie rozpraszające się wielkiej czerwone plamy na Jowiszu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz