Czterystumetrowa asteroida może zagrozić Ziemi już w 2032 roku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ukraińscy astronomowie odkryli niedawno dużą asteroidę należącą do tak zwanych obiektów typu NEO ( Near Earth Object). Obiekt uzyskał sygnaturę 2013 TV135, a zrobiło się o nim głośno, ponieważ istnieje pewne prawdopodobieństwo, że zderzy się z nasza planetą i to już w 2032 roku.

 

Asteroida 2013 TV135 została odkryta przez astronomów z Krymskiego Obserwatorium Astrofizycznego znajdującego się na południu Ukrainy. We czwartek obserwację potwierdziły również obserwatoria z Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Rosji. Ustalono, że ma ona średnicę 410 metrów i stanowi potencjalne zagrożenie dla Ziemi.

 

Obecnie szacuje się, że odległość, na jaką zbliży się ona do Ziemi wyniesie 1,7 miliona kilometrów. W kategoriach kosmicznych to bardzo niewiele. W tej chwili istnieje szansa 1/63 000, że 26 sierpnia 2032 roku uderzy ona w naszą planetę.

W przypadku obiektów tego typu szacowanie długoterminowej orbity nie jest rzeczą prostą. Opiera się to na modelach matematycznych, które trzeba uzupełniać o nowe dane, co zwiększa pewność co do rzeczywistej ścieżki jej przelotu. Naukowcy twierdzą, że z czasem pojawią się dokładniejsze dane uzyskane dzięki następnym obserwacjom tego obiektu.

 

Obecnie asteroida 2013 TV135 uzyskała poziom 1 na dziesięciostopniowej skali Torino wskazującej na możliwość impaktu z Ziemią. Warto wspomnieć, że oprócz tej asteroidy na dzień dzisiejszy istnieje 10 332 obiekty klasyfikowane, jako NEO, ale tylko dwa z nich, 2013 TV135 i asteroida Apophis mają poziom 1.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze