Cztery komety jednocześnie widoczne na nocnym niebie

Kategorie: 

Listopad miesiącem czterech komet

Środowisko astronomiczne jest bardzo zajęte nadlatującą kometą muskającą Słońce, C/2012 S1 zwana też ISON. Okazuje się jednak, że znacznie jaśniejsza od niej jest już kometa C/2013 R1 zwana od nazwiska odkrywcy Lovejoy.

 

Kometa Lovejoy została odkryta dopiero 9 września tego roku, więc tym bardziej zaskakujące jest to, że gra obecnie na niebie główna rolę. Pomogło jej w tym nagłe rozbłyśnięcie. Jej obecna magnituda jasności to +6 co oznacza, że jest widoczna nawet gołym okiem, o ile znajdujemy się w środowisku pozbawionym zanieczyszczenia światłem. Najlepiej udać się w obszary mniej zurbanizowane. Należy jej obecnie wypatrywać pomiędzy gwiazdozbiorem Raka i Lwa.

Druga z komet obecnych na niebie to kometa LINEAR X1. W tym przypadku jej magnituda jasności wynosi +8, co czyni ten obiekt nieco trudniejszym do obserwacji. Od 15 do 18 listopada będzie ją można oglądac, gdy przechodzi w pobliżu bardzo jasnej gwiazdy, Arcturusa.

Kometa ISON - foto: M.Jager

Jeśli chodzi o kometę ISON to i ona i kometa okresowa 2P Encke może być znaleziona obecnie w gwiazdozbiorze Panny. ISON jest jednak wyżej niż Encke. Oficjalnie deklarowana jasność komety C/2012 S1 ISON to magnituda +8. To ciągle za mało na obserwacje gołym okiem, ale w zupełności wystarczająco jasno dla lornetek i małych teleskopów.

Aby obserwować wszystkie te komety trzeba niestety wstać przed świtem. Wtedy znajdują się one w dogodnym położeniu nad horyzontem. ISON będzie się teraz znajdować w okolicy gwiazdy Spica. Najjaśniejsza Lovejoy zbliża się obecnie do Wielkiego Wozu. Listopad bez wątpienia zostanie nazwany miesiącem komet.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika ssAK

ale zaraz ci od przetłmaczeń

ale zaraz ci od przetłmaczeń podepną pod kaloryfer zbawiciela i czterech drajwerów od delivry objawienia,       a  no więc nokautuje proroctwa  przed wyjaśniaczamii żeby żadne parchy pod n w o nie siłowali się teoretyzować, upominać  bydlęta we betleyem przed gmeraniem w metaforach co w szyderczych niciach nie uszyto prowkacji jakiej pod żydłokracje

Portret użytkownika ssAK

ŻADEN Z PRZEPOWIADACZY nawet

ŻADEN Z PRZEPOWIADACZY nawet się nie zająknoł a cztery  to nie łan (one) jak tym zgadywaczy mogło umknąć ki  chooj wie?toć to skandal więc  może jaką skargę petycjunie jaśnie widzący do ,na, projektora   za przestrzelone nie widy
może  jak napomkną to z kuchy się rozjaśnią ba może nawet lapońskie noktowizory podrasowane u św.ietnego klaudka  co wyczesany w trąbke jeśli  fundejszyn book bo jak book nie może to kto może może  choć dzizes lub marysieńka matka jego yebniętego dzidą w kaloryfer