Część pasa Kuipera może być dowodem na istnienie dodatkowej planety w Układzie Słonecznym

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykański astronom z Południowozachodniego Instytutu Badawczego w Boulder w Kolorado, David Nesvorny twierdzi, że odnalazł dowody, które można nazwać śladami piątego giganta, kolejnej zapomnianej planety Układu Słonecznego. Według naukowca dowód znajduje się w obszarze pasa Kuipera, jeszcze za Plutonem.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science, astronom z USA wyjaśnił, że obecność tak zwanego "jądra" w pasie Kuipera jest dowodem na istnienie piątego gazowego giganta, który znajdował się tam w początku tworzenia się Układu Słonecznego. Znajduje się tam bardzo dużo lodowych fragmentów, co może dowodzić, iż istniała tam kiedyś planeta wielkości Neptuna.

 

Jądrem pasa Kuipera naukowcy nazywają zestaw tysięcy obiektów transneptunowych o podobnych orbitach. David Nesvorny za pomocą modelowania komputerowego przeprowadził symulację ruchu tego "jądra" w ciągu ostatnich czterech miliardów lat. W swojej pracy, wykorzystał tak zwany model nicejski, opisujący zasady migracji planet podczas formowania się Układu Słonecznego.

 

W trakcie migracji Neptun, znajdujący się w odległości 4,2 miliarda kilometrów od Słońca, przesunął się nagle o 7,5 milionów kilometrów. Astronomowie nie wiedzą dlaczego tak się stało, podejrzewano wpływ grawitacyjny pozostałych gazowych olbrzymów zwłaszcza Urana lub Saturna, ale nie wiadomo nic o jakichkolwiek interakcjach grawitacyjnych tych planet.

 

Zdaniem Nesvornego Neptun musiał pozostawać w połączeniu grawitacyjnym z jakąś dodatkową lodową planetą i podczas jego migracji obiekt ten został wypchnięty ze swej orbity w kierunku dzisiejszego pasa Kuipera. Podczas tego procesu planeta uległa fragmentacji i dała początek tysiącom wielkich lodowych obiektów zwanych obecnie jego "jądrem" lub transneptunowcami.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

To nie tą planetę odkryli.

To nie tą planetę odkryli. Odkryli planetę, która miała spowodowac kosmiczną kolizję i ową kolizję uczyniła..
 Dlatego własnie te cwyilizaje ( przedpotopowe) zginęły w Potopie a my otrzymaliśmy Księżyc... jądro planety NIBIRU... :)

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Z całą pewnością czas w

Z całą pewnością czas w którym ty pędzisz swój głupi zywot jest odpowiedni by znaleźć kumpla naszego Słońca..
 Gdybyś nie emanował ciemnotą umysłu niczym ciemną materią, byłbyś dla niego najlepszym kandydatem...

Angelus Maximus Rex