Czarne dziury mogą pozwalać na podróże do innych Wszechświatów

Kategorie: 

Wizja artystyczna czarnej dziury - źródło: Victor de Schwanberg/Science Photo Library
Wiele teoretyzuje się na temat tego, jak działają i czym właściwie są czarne dziury, które pochłaniają dosłownie wszystko w swoim otoczeniu. Znany fizyk teoretyk Stephen Hawking zaskoczył nas właśnie swoją nową koncepcją - według niej, czarne dziury mogą funkcjonować niczym drzwi do innego Wszechświata.

 

Nowa teoria słynnego naukowca jest odpowiedzią na tzw. paradoks informacji. Ogólna teoria względności głosi, że informacja pochłonięta przez czarną dziurę zostanie zniszczona, co jednak nie zgadza się z mechaniką kwantową. Stephen Hawking starał się pogodzić te dwie wyżej wymienione sprzeczności.

 

Według niego, czarne dziury przechowują informację w horyzoncie zdarzeń, czyli w sferze która otacza te astronomiczne twory, w postaci dwuwymiarowych hologramów. Co więcej, naukowiec stwierdził że z czarnych dziur można się wydostać, ale wtedy moglibyśmy pojawić się w innym Wszechświecie.
"Czarna dziura musi być duża a jeśli się obraca, może zawierać przejście do innego Wszechświata. Lecz nie będzie można już powrócić do naszego świata" - powiedział Stephen Hawking.

Gdyby rzeczywiście było tak jak postuluje brytyjski fizyk teoretyk, czarne dziury funkcjonowałyby niczym drzwi do innych światów, ale ze względu na brak możliwości powrotu, taka podróż byłaby bardzo niebezpieczna - zakładając oczywiście że człowiek potrafiłby ją przetrwać. Uczony podsumował, że choć chętnie poleciałby w kosmos to nie ma zamiaru sprawdzać tej teorii.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/nowa-teoria-stephena-hawkinga-czarne-dziury-moga-pozwalac-podroze-innych-wszechswiatow

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika slawek

Przez promień światła

Przez promień światła otwieram prostokąt na niebie i obserwuję przelatujące obiekty.Przy jednej obserwacji zauwarzyłem przelatujący okrągły czarny obiekt.Przeleciał przez punkt obserwacyjny,cofnął się w punkt obserwacyjny zatrzymując się patrząc na mnie.Przestraszyłem się i skończyłem obserwację.
Co to mogło być?

Portret użytkownika teoretyk

A ktoś może wyjaśnić jak w

A ktoś może wyjaśnić jak w rzeczywistości wygląda dwuwymiarowy hologram? Nijak sobie tego nie mogę wyobrazić. W jaki sposób ma wyświetlać się hologram, którego trzeci wymiar wynosi 0? Nawet postanowiłem prześledzić historię Płaszczaków, tzw. dwuwymiarowych istot i dalej nic z tego nie pojmuje. Jak mogą istnieć skoro trzeci wymiar wynosi 0? Ktoś tu niezłą ściemę odstawia. Dwuwymiarową rzeczywistośc możemy sobie narysować na kartce, ale tylko w trójwymiarowej rzeczywistości. Dwuwymiarowa rzeczywitość nie ma prawa istnieć, bo nie ma trzeciego wymiaru. Trzeci wymiar wynosi 0. A to oznacza, że Płaszczaki na kartce znikają, bo znika kartka, która ma 0,1 mm. 

Portret użytkownika Zespol Nowy Folder - Swetr /polecam!

Raczej nie jest gwiazda.

Raczej nie jest gwiazda. Gwiaza to materia, taka pospolita jaka znamy. Ta materia ma okreslone i potwierdzone doswiadczalnie wlasciwosci, tak reaguje na cisnienie a tak na pole grawitacyjne. Zgodnie z tymi wlasciwsciami, po przekroczeniu granicy jaka wykazal Chandrasekar, gwiazda zapada sie do egzotycznej gwiazdy neutronowej. Poddajac gwiazde dalszemu "zgniataniu" rownania wskazuja, ze wszystko kurczy sie do jednowymiarowego punktu, osobliwosci. Takie cos juz z pewnoscia nie jest gwiazda. Tak jak ciezko nazwac jajecznice kurczaczkiem, niby zrodlo materii jest identyczne :) Poza tym czarne dziury nie sa wylacznie pozostaloscia po gwiazdach. Zderzenie w LHC dwoch protonow rowniez tworzy czarna dziure (miniaturowa i niestabilna). Pozdrawiam wszystkich dociekliwych!

Portret użytkownika angelus to kretyn

To "umarłe" gwiazdy, które 

To "umarłe" gwiazdy, które  pod wpływem swej wielkiej masy zapadają się w sobie pod wpływem potężnej grawitacji, ich grawitacja jest tak silna że najprawdopodobniej nic z nich nie może uciec.... Niektórzy twierdzą, że są nawet czarne dziury wielkości atomu. Nawet mniejsze ! A ile z tego co wiemy teraz o tych anomaliach jest prawdą ? Pewnie dowiemy się tego kiedyś.... Tylko, czy my tego dożyjemy ?