Czarne dziury mogą być źródłem emisji neutrin
Image
Pochodzenie neutrin, małych cząsteczek pozbawionych masy i ładunku, od dawna zastanawiało naukowców. Być może udało się właśnie potwierdzić, że strumienie neutrin powstają w supermasywnych czarnych dziurach usytuowanych w centrach większości galaktyk
Według publikacji w Physical Review D, istnieją dowody na to, że czarna dziura znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej może być źródłem elektrycznie neutralnych cząstek elementarnych - neutrin. Wnioski oparto na danych otrzymanych z teleskopów kosmicznych, w tym Chandra X-ray Observatory, Swift oraz NuSTAR.
Wszystkie powyższe urządzenia prowadzą obserwacje w paśmie rentgenowskim i wykryły bardzo potężną emisję promieniowania pochodzącą z Sagittariusa A *, czarnej dziury w centrum naszej galaktyki. Kilka godzin po zaobserwowaniu skutków tych wydarzeń w znajdującym się na biegunie południowym detektorze neutrin The IceCube Neutrino Observatory odkryto wysokoenergetyczną cząsteczkę tego typu.
[ibimage==15209==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]
Dodajmy, że było to 36 (słownie trzydzieste szóste) neutrino, które zarejestrowano za pomocą tego detektora. Warto nadmienić, że takie neutrina są niezwykle rzadkie. Dzięki korelacji danych naziemnych z tymi z kosmosu, astrofizycy zdołali połączyć dwa wydarzenia - emisję rentgenowską i emisję neutrin wysokich energii.
[ibimage==15211==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]
Wnętrze detektora Ice Cube - źródło: tumblr
Według naukowców, takie neutrina mogą powstawać tylko podczas wydarzeń o dużym uwolnieniu energii. Teoretyzuje się, że mogą to powodować duże partie pochłanianej materii. Nie wiadomo jednak jak czarna dziura może "wytwarzać" jakiekolwiek cząstki. Według jednej z teorii cząstki o wysokiej energii są przyspieszane obracając się wokół czarnej dziury i w pewnym momencie mogą podlegać zmianie w neutrina.
- Dodaj komentarz
- 4215 odsłon
Neutrina mają masę!
Neutrina mają masę!
Zdecydowanie tak. Mają masę.
Zdecydowanie tak. Mają masę. Dodan, że zgodnie z teorią Gelbarda, są szybsze od światła. Ale nigdy tej prędkości nie przekraczały. Należą jakby do innego świata. Zgodnie z teorią mojego mentora, są tak bardzo przenikliwe dlatego, gdyż odpychają grawitacyjnie. Z tego też powodu neutrina tła powodują rozpad cząstek. Właśnie dlatego rozpady mają charakter statystyczny. Mówi się więc o czasie połowicznego rozpadu, a nie o rozpadzie wszystkich jak jeden mąż. Jakoś się na to nie zwraca uwagi. Proponuję lekturę odpowiednich artykułów:
http://madan945.blogspot.com/2014/01/neutrina-czastki-ultra-relatywistyczne-a.html
http://madan945.blogspot.com/2014/02/neutrina-czastki-ultra-relatywistyczne-b.html
http://madan945.blogspot.com/2014/02/neutrina-czastki-ultra-relatywistyczne-c_10.html