Czarne dziury z biegiem czasu wirują coraz szybciej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według ogólnie uznawanej teorii w centrach większości galaktyk znajdują się obiekty przypominające czarne dziury. Wiemy o tym na podstawie rejestrowanych emisji promieniowania. Te tajemnicze obiekty sa pełne zagadek. Jedną z nich jest to, że według astrofizyków twory te wirują wokół swojej osi znacznie szybciej niż kiedykolwiek w historii wszechświata. C jeszcze bardziej zaskakujące, jak wskazują badania możliwe, że czarne dziury z centrów galaktyk rozpędziły się całkiem niedawno.

 

Przełomowe badanie już jakiś czas temu przeprowadzili Dr Alejo Martinez-Sansigre z University of Portsmouth i profesor Steve Rawlings z University of Oxford. Aby tego dokonać użyli zgromadzonych danych radiowych, optycznych i rentgenowskich w celu stworzenia modelu do testowania sposobu wirowania czarnych dziur. Po pewnym czasie uczeni odnaleźli model dobrze pasujący do objaśnienia procesów zachodzących w tak zwanych supermasywnych studniach grawitacyjnych.

 

Korzystając z obserwacji radiowych, dwóm astronomom udało się wykonać modele czarnych dziur, wyciągających czas i przestrzeń i kierunkujące je w dwóch naprzeciw siebie ustawionych strumieniach. Poprzez oszacowanie, jak czarne dziury zdobywają materię, mogli oni dowiedzieć się też, jak szybko mogą one wirować. Obserwacje dają również informacje na temat ewolucji obrotów czarnych dziur. W odległej przeszłości, jak mówią naukowcy, praktycznie wszystkie obracały się bardzo powoli, podczas gdy obecnie niektóre z nich osiągają bardzo wysokie obroty. Uśredniając kręcą się teraz szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

 

To pierwszy raz, gdy udało się opisać tak dokładnie ewolucję prędkości wirowania czarnych dziur. Wyniki badań sugerują, że dziury pochłaniające materię wirują powoli a te, które łączą się z innymi zaczynają wirować bardzo szybko. Jeszcze w tym dziesięcioleciu, zespół ma nadzieję potwierdzić teorię o tym, że większość czarnych dziury rozpędziła się stosunkowo niedawno.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz