Czarna dziura stworzyła potężny kosmiczny sztorm

Kategorie: 

Źródło: NASA / JPL-Caltech

Supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum galaktyki PDS 456 stworzyła "kosmiczny wiatr" cząstek, który może zmienić losy całej galaktyki. Wygląda na to, że emisja promieniowania rozchodzi się we wszystkich kierunkach.

 

Za pomocą dwóch teleskopów rentgenowskich, naukowcy zidentyfikowali kosmiczny wiatr wiejący na zewnątrz z supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki PDS 456. Naukowcy twierdzą, że są w stanie wykazać, że to fotony światła emitowanego przez materię opadającą na czarną dziurę, tworzy ów osobliwy wiatr. Astronomowie widzieli te emisje wcześniej, ale to pierwsza obserwacja pokazująca oddalanie się tej emisji od centrum, w każdym kierunku. Tworzy to swoisty bąbel o kształcie zbliżonym do kulistego.

 

Ten kosmiczny wiatr może mieć duże znaczenie dla przyszłości galaktyki PDS 456. Spodziewane jest na przykład obniżenie dynamiki procesów gwiazdotwórczych. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy będzie też z biegiem czasu zmniejszenie dostępu tej centralnej czarnej dziury, do kolejnej materii, którą mogłaby skonsumować.

Obecnie PDS 456 co sekundę emituje energię jaką wypromieniowałoby z siebie ponad bilion słońc. Predkość rozchodzenia się fal promieniowania dochodzi do 1/3 predkości światła. Tak silna emisja musi przeobrazić PDS 456. Z czasem spodziewane są zakłócenia galaktycznego dysku, a w skrajnym przypadku nawet jego zniszczenie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika mezon

Jeśli to fala promieniowania

Jeśli to fala promieniowania elektromagnetycznego nazwana wiatrem słonecznym to dlaczego osiąga prędkość wyłącznie zbliżoną do 1/3 prędkości światła? W tej odległości powinna się znależć już poza zasiegiem pola grawitacyjnego czarnej dziury.

Portret użytkownika solar

Kwazary to bardzo potęrzne

Kwazary to bardzo potęrzne obiekty, gdybysmy stworzyli włąsny kwazar w mikroskali ( wielkości małej szafki lub nawet sporo mniejszy) to byśmy mieli energie na miliardy lat. kwazary to bardzo potęrzne obiektyu nawet małe kwazary maja niewyobrażalną siłę świecenia. jeden mikrokwazar wielkosci szafki lub nawet mneijszy mógłby zaspokoić potrzeby energetyczne na całe istnienie naszej planety. Nie wspominając jak potęrzne są kwazary w kosmosie. gdybyśmy mieli polecieć w galaktykę gdzie jest taki kwazar to statek kosmiczny by spłonął na miejscu. Duże kwazary bez problemu mogą zniszczyc nawet całą glaktykę.

Portret użytkownika pirogronian

Dziwne to ostatnie

Dziwne to ostatnie twierdzenie, skoro kwazary są właśnie przez galaktyki wypluwane, aby stać się galaktykami towarzyszącymi. Ale wypływa to pewnie z faktu, że wielkość kwazarów jest oceniana na podstawie ich rzekomej odległości mierzonej redsziftem, a ten, zwłaszcza w wypadku kwazarów, bywa zawodny.