Chiny snują już plany wysłania misji na Marsa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chińczycy ośmieleni sukcesem lądowania na Księżycu, snują już plany eksploracji Marsa. Rozwój chińskiego programu kosmicznego jest tak dynamiczny, że trudno się dziwić, iż tamtejsi naukowcy śmiało patrzą w przyszłość. Posiadając niemal nieograniczone finansowanie, wykwalifikowaną kadrę i odpowiednią technologię, można osiągnąć wiele ambitnych celów.

 

Ewentualna misja marsjańska będzie zależeć od decyzji politycznych rządu Chin. Z pewnością Chińczycy mają zasoby i technologię, aby przynajmniej powtórzyć sukces z lądowaniem podobnym jak to, którego dokonała sonda Chang’e-3. Rakiety z serii Długi Marsz 5 mogą wynieść w przestrzeń kosmiczną nawet 1100 ton ładunku. 

 

Naukowcy z Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych twierdzą, że pod względem nośności, systemu śledzenia oraz kontroli lotów przygotowani są na wysyłanie sond na Marsa. Śledzenie w przypadku sondy Chang’e2  było możliwe na odległość  64 milionów kilometrów od Ziemi. Aby wydajniej śledzić sondy Chiny potrzebują jednak nowych stacji nasłuchowych poza granicami kraju i z całodobowym dostępem do sprzętu.

 

Teraz po lądowaniu na Księżycu czas na następny krok. Coraz więcej chińskich naukowców próbuje zbadać czy możliwe jest przetrwanie tam ludzi. Już teraz testowane są nowoczesne chińskie systemy podtrzymywania życia i bioregeneracji. Znany z wiodących naukowo badań pekiński Uniwersytet Astronautyki sprawdzał zamknięte ekologiczne systemy, nadające się do tworzenia upraw roślin w przestrzeni kosmicznej.

Hinduski orbiter marsjański - Źródło: ISRO

Oficjalnie Chiny nie podjęły jeszcze tematu wysyłania ludzi na Księżyc, ale przynajmniej technologicznie drzwi do takiej podróży zostały otwarte. Inny ich rywal Indie, wysłał właśnie pierwszą sondę badawczą w kierunku Marsa. Taka aktywność staje się od razu wyznacznikiem przyszłych działań. Szybkie postępy Chińskiego Programu Kosmicznego są gwarantem tego, że teraz zacznie się dużo dziać i w kierunku srebrnego globu jak i czerwonej planety będą wkrótce zmierzać rozmaite ziemskie pojazdy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze