Chiny i Rosja wspólnie zbudują bazę na Księżycu, konkurencyjną dla NASA

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Chiny ujawniły szczegóły dotyczące budowy Międzynarodowej Stacji Badań Księżyca (ILRS). Chińsko-rosyjska stacja ma powstać do 2035 roku i będzie stanowiła konkurencję dla amerykańskiej Lunar Gateway.

 

 

Wspólna deklaracja w sprawie projektu ma zostać podpisana przez agencje kosmiczne obu krajów jeszcze w 2022 roku. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna twierdzi, że nie będzie sobie stawiać żadnych ograniczeń w pracach nad nową stacją i zaprasza pozostałe kraje świata do udziału w budowie. Wu Yanhua, zastępca szefa tej agencji mówił o planach wybudowania naziemnej i orbitalnej stacji badawczej.

 

W ciągu 5 lat, chińskie misje badawcze Chang'e 6 i Chang'e 7 nawiążą współpracę z rosyjskimi misjami, aby wykonać wspólne badania zwiadowcze i geodezyjne przed rozpoczęciem budowy. Natomiast placówka na powierzchni Księżyca miałaby powstać w ciągu kolejnych 10 lat i posiadałaby m.in. zasilanie, systemy podtrzymywania życia oraz urządzenia pozwalające na komunikację z Ziemią. Chińsko-rosyjska Międzynarodowa Stacja Badań Księżyca (ILRS) będzie mogła przyjmować naukowców z Ziemi, których zadaniem będzie prowadzenie badań Srebrnego Globu.

Chińska baza księżycowa (ilustracja) - źródło: China Academy of Space Technology

Wspólna księżycowa inicjatywa Chin i Rosji ma podłoże naukowe - przynajmniej takie są oficjalne zapewnienia. Wiadomo jednak, że eksploracja Księżyca i kosmosu może przynieść gigantyczne korzyści. Chodzi między innymi o kontrolę księżycowych zasobów i ich pozyskiwanie, a także o turystykę kosmiczną.

 

Przypominamy, że jesteśmy właśnie świadkami międzynarodowego wyścigu, który nabiera jeszcze większych rozmiarów niż ten, który miał miejsce podczas zimnej wojny. Amerykanie chcą ponownie wysłać człowieka na Księżyc i zbudować stację Lunar Gateway wielorakiego przeznaczenia. Jednak będzie to tylko stacja orbitalna, którą NASA zbuduje we współpracy z europejską agencją ESA. Natomiast rosyjski Roscosmos postanowił przyłączyć się do chińskiej inicjatywy, w ramach której powstanie baza naziemna i stacja orbitalna.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz