Chińska sonda Chang'e-3 dotarła na orbitę Księżyca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Pierwsza chińska misja z lądowaniem na Księżycu przebiega zgodnie z planem. Specjaliści z Beijing Aerospace Control Center (BACC) poinformowali, że sonda Chang'e-3 po 112 godzinach lotu znalazła się na orbicie księżycowej.

 

Misja Chang'e-3 rozpoczęła się w poniedziałek 2 grudnia o 17:30 UTC, kiedy z Xichang Satellite Center wystrzelona została rakieta Długi Marsz 3B. Po przebyciu około 350 tysięcy kilometrów rozpoczęto hamowanie sondy, który trwał 361 sekund. Jego powodzenie potwierdza zdolności chińskich inżynierów do budowania silników manewrowych odpowiednio wydajnych i precyzyjnych, aby umieścić satelitę tam gdzie chcą.

 

W końcu sonda znalazła się na wysokości 100 km nad Księżycem. Gdyby ten manewr się nie powiódł pojazd albo rozbiłby się o Księżyc, albo odleciałby w bezmiar kosmosu. Silniki są też bardzo ważne podczas planowanego lądowania. Są one w stanie operować w zakresie 1500 do 7500 newtonów.

Chang'e-3 działa bez zarzutu i wszystko wskazuje na to, że już 14 grudnia Chiny dołączą do wąskiego klubu państw, które dokonały lądowania na powierzchni innego globu. Na pokładzie Chang'e-3 znajdzie się również łazik Yutu. Lądowanie ma zostać wykonane w obszarze znanym, jako Sinus Iridum, na widocznej z Ziemi stronie Księżyca.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika darmi

Dobra wiadomość, przez chwil

Dobra wiadomość, przez chwil kilka sądziłem że ktoś im utrudni misję. Czy dowiemy się co znajduje się na księżycu ? Czy zobaczymy pozostałości po Amerykanach ? A czy z Marsa mamy wiarygodne zdjęcia ?...musimy cierpliwie zaczekać.