Chińska misja na Księżyc może rozpocząć nowy wyścig kosmiczny w kierunku srebrnego globu

Kategorie: 

Źródło: xinhua.com

Dziwny brak zainteresowania eksploracją Księżyca zdaje się dobiegać końca. Dzieje się to za sprawą Chińskiej Agencji Kosmicznej, która ogłosiła światu, że planuje umieścić na jego powierzchni łazik, który będzie pierwszym zdalnie sterowanym chińskim urządzeniem znajdującym się na powierzchni obcego globu.

 

Aż dziw bierze, że po Księżycu nie jeździ żaden ziemski pojazd. Wydaje się, że jest to dużo łatwiejsze niż umieszczanie zrobotyzowanego łazika na powierzchni obcej planety, na przykład Marsa. Zupełny brak zainteresowania Księżycem zdaje się dobiegać końca. Chińczycy są na tyle zdeterminowani, że z pewnością umieszczą na jego powierzchni swój pojazd i wtedy inne agencje kosmiczne z pewnością zmienią podejście do tematu.

 

Chiński program kosmiczny nazywa się Chang, po chińskiej bogini księżycowej. Do tej pory pojazdy z serii Chang'e przygotowywały pole do dalszej eksploracji. Chang'e-1 wystrzelony w 2007 roku zebrał podstawowe dane na temat naszego satelity. Chang'e-2 poprawił mapy dodając zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Kolejny krok w postaci lądowania na Księżycu wydawał się być oczywistością.

 

Chińska Agencja Kosmiczna ujawniła wczoraj projekt sześciokołowego łazika, który zostanie wysłany na Księżyc. Urządzono nawet konkurs na nazwę dla tego pojazdu. Robot przypomina łaziki marsjańskie należące do NASA, ale amerykańska agencja kosmiczna nie dysponuje żadnym sprawnym łazikiem, a Chińczycy wkrótce będą mieli takie urządzenie.

 

Biorąc pod uwagę zapowiedzi chińskiej agencji, umieszczenie na srebrnym globie łazika jest tylko jednym z etapów planu, którego głównym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdy na powierzchni Księżyca na stałe zagoszczą chińscy lunonauci.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika JD

Łazik posiada jak się należy

Łazik posiada jak się należy dyferencjał z przodu :-; Stare technologiwe są  nieśmiertelne. Tyle, że szybciej z tego księzyca powrócą niż tam polecą. I do tego z pełnymi gaciami zieloni zamiast zółtych. Ze strachu.

Portret użytkownika marek

tam są po drugiej stronie i

tam są po drugiej stronie i we wnętrz księżyca obcy i ich bazy tranyztowe na ziemie ... USA wie i wprowadziło zakaz lotów na srebrny glob - są tam nie mile widziani ...

Portret użytkownika Radder

Nasi amerykańscy bracia

Nasi amerykańscy bracia wiedzą o czymś co powinno być nagłośnione, teraz skośni odkryją to samo i zamilkną - bo to zbyt szokujące żeby dowiedziały się o tym masy ;)