Cassini przeleciała między Saturnem a pierścieniami

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Sonda Cassini realizuje ostatnią misję, tzw. Wielki Finał. Nazwa mówi sama za siebie. Sonda z powodzeniem zdołała wlecieć w wąską przestrzeń między Saturnem a pierścieniami a za kilka miesięcy zakończy swój żywot poprzez wejście w atmosferę gazowego giganta.

 

Cassini z powodzeniem wykonuje wszystkie wyznaczone zadania. Tuż po historycznym przelocie między Saturnem a pierścieniami, który miał miejsce 26 kwietnia, aparatura badawcza zdołała nawiązać kontakt z Ziemią. Sonda znalazła się w odległości około 3 tysięcy kilometrów od górnej warstwy atmosfery Saturna. Agencja NASA wykorzystała tę okazję i wykonała kolejne zdjęcia planety.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Strefa między gazowym gigantem a pierścieniami posiada szerokość około 2 tysięcy kilometrów. To oznacza, że Cassini, która pędziła z prędkością 124 000 km/h, mogła zderzyć się z cząsteczkami z pierścieni co doprowadziłoby do uszkodzenia aparatury. Dlatego specjaliści obrócili sondę w taki sposób aby duża antena o szerokości 4 metrów posłużyła jako osłona.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Sonda Cassini będzie teraz wykonywać regularne przeloty między Saturnem a pierścieniami. Kolejny przelot nastąpi 2 maja. NASA zaplanowała łącznie 22 takich przejść. Sonda będzie stopniowo zbliżała się do atmosfery gazowego giganta a 15 września ostatecznie zakończy swój żywot.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz