Kategorie:
We wczesnych etapach swojego istnienia, cały wszechświat mógł obracać się w niekontrolowany sposób. Tak przynajmniej zdaje się sugerować nowe badanie przeprowadzone w ramach projektu Sloan Digital Sky Survey, Rapid Response System, Panoramic Survey Telescope oraz Teleskopu Hubble'a.
Opierając się na współczesnych modelach kosmologii, naukowcy spodziewali się, że równie wiele galaktyk będzie obracało się zgodnie z ruchem wskazówek zegara co i odwrotnie. Jednak dane ze wspomnianego eksperymentu natrafiły na zaskakujący brak równowagi w tym zestawieniu.
Zgodnie ze słowami jednego z autorów badania, Liora Shamira z Kansas State University:
Różnica nie jest ogromna, wynosi zaledwie 2 procent, jednak mając na uwadze olbrzymią liczbę galaktyk we wszechświecie, prawdopodobieństwo takiego podziału wynosi mniej niż 1:1000000. Asymetria wygląda inaczej w zależności od tego w które miejsce kosmosu zwraca się teleskop. Patrząc z ziemskich biegunów, większość wszechświata zdaje się obracać odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, jednak na równiku dzieje się na odwrót.
Zdaniem Shamira, takie zjawisko mogło zostać wywołane gdyby wszechświat we wczesnych etapach swojego istnienia obracał się w różnych kierunkach. Jeśli okazałoby się to prawdą, to astronomowie powinni natrafić na ślady takich ruchów obrotowych podczas obserwacji najmłodszych galaktyk. To z kolei zmusiłoby społeczność naukową do zrewidowania dotychczasowych modeli.