Na Betelgezie odnaleziono dziwne gorące punkty

Kategorie: 

Widok Betelgezy uzyskany w ramach projektu sieci radioteleskopów e-MERLIN

Nowe zdjęcia pobliskiego czerwonego giganta, Betelgezy ujawniły, że zachodzą tam niezwykłe procesy. Wykryto gorące miejsca w jej atmosferze. Zlokalizowano też zimne obszary pełne gazu wystrzeliwującego daleko poza oczekiwaną koronę gwiazdy.

 

Betelgeza to gwiazda o charakterystycznej barwie przez co jest łatwo rozpoznawana przez astronomów bez dużego doświadczenia. Ma ona wyraźnie czerwony kolor nawet gołym okiem. Sama gwiazda jest potężna, bo jest 1000 razy większa od Słońca. Znajduje się w odległości 650 lat świetlnych od Ziemi. Nowe jej badania były możliwe dzięki połączeniu w jedną całość wielu teleskopów działających w sporej ilości lokalizacji. Dzięki temu uzyskano zdjęcie w dużej rozdzielczości, co pozwoliło na dokonanie wielu odkryć.

 

Nowy wizerunek Betelgezy pokazuje, że jej atmosfera rozciąga się do pięciokrotnej wielkości wizualnej powierzchni gwiazdy. Ujawniono też dwa hot spoty w zewnętrznej atmosferze i słaby łuku zimnego gazu jeszcze bardziej poza powierzchnią.  Gorące plamy pojawiają się po przeciwnych stronach Betelgezy, oddzielonych o połowę średnicy gwiazdy. Chłodny gazu leży prawie 7,4 miliarda kilometrów od gwiazdy. To mniej więcej tyle ile wynosi odległość ze Słońca do Plutona.

Mechanizm powstawania gorących punktów nie jest znany. Podejrzewa się, że mogą to być efekty konwekcji wynikającej z pulsowania gwiazdy. Zresztą gwiazd podobnych do Betelgezy astronomowie znają bardzo wiele, ale nie do końca wiadomo jak dochodzi do utraty masy przez czerwone olbrzymy. Ta odessana materia według teorii staje się potem budulcem dla przyszłych gwiazd i planet. Sama Betelgeza w ciągu trzech lat emituje tyle wiatru gwiezdnego, że byłaby to materia równa ilościowo Ziemi.

 

Kontynuowanie badań wydaje się koniecznością, ponieważ dzięki studiom tego obiektu możemy się dowiedzieć bardzo wiele na temat powstawania gwiazd oraz ich umierania. Nie wiadomo do końca jak blisko wybuchu jest czerwona kropka z naszego nieba. Eksplozję supernowej Betelgezy możemy zobaczyć jeszcze za naszego życia. Są astronomowie, którzy twierdzili, że supernową Betelgeza stanie się na przełomie 2012 i 2013 roku. Jest to jednak raczej wróżenie z fusów i aby pokusić się na takie przypuszczenia trzeba najpierw dowiedzieć się, jakie właściwie procesy zachodzą w obrębie tej ciekawej i pobliskiej nam gwiazdy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz