Badania sugerują, że Mars mógł uformować się w pasie asteroid

Kategorie: 

Źródło: NASA

Uważa się, że Mars powstał mniej więcej w tym samym regionie we wczesnym Układzie Słonecznym co Ziemia. Jednak jak wyjaśnić fakt, że obie planety posiadają inny skład chemiczny? Wyniki najnowszych badań być może udzieliły odpowiedzi na to pytanie.

 

Międzynarodowy zespół naukowców wykonał liczne symulacje komputerowe sugerujące, że Czerwona Planeta mogła uformować się w pasie asteroid a następnie przemieścić się nieco bliżej Słońca, czyli w miejsce, w którym znajduje się obecnie. Sprawcą tego zamieszania w młodym Układzie Słonecznym mógł być Jowisz.

 

W symulacji uwzględniono teorię Wielkiego Halsowania. Zakłada ona, że Jowisz zmierzał wprost w centrum Układu Słonecznego i następnie wrócił na swoje poprzednie miejsce za sprawą sił grawitacyjnych potężnego Saturna. Doprowadziło to reorganizacji systemu, w tym do zmiany orbity planety Mars, która mogła uformować się w pasie asteroid i za sprawą interakcji z gazowym gigantem zbliżyć się do Ziemi i Słońca.

Badania mogą wyjaśniać dlaczego Mars i Ziemia różnią się między sobą składem chemicznym. W rzeczywistości jest to jedna z wielu teorii opisujących powstanie czwartej planety od Słońca, zaś sami autorzy tego badania przyznają, że w ich przekonaniu scenariusz przedstawiony w symulacji komputerowej wydaje się raczej mało prawdopodobny. Jednak ich zdaniem mało prawdopodobny nie oznacza niemożliwy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika piotro

O wszechświecie co za brednie

O wszechświecie co za brednie. weźcie powiedźcie to Keplerowi, ah on przecież nie żyje, ale za to w grobie się poniewiera gdy takie teorie po świecie się poniewierają. Nauka to w obecnych czasach atrapa, prawdziwa nie jest podawana do publicznej wiadomości gdyż nie dodaje się to ze zniewoleniem ludzi żeby pracowali jak idioci na ten 1% z piekła rodem. Szukajcie prawdy na własną rękę gdyż nikt wam jej na tacy nie da. Uratuje was tylko bycie jak Bodhisattwa i taki standard postępowania polecam gdyż nie ma innej drogi do uwolnienia się.