Astronomowie zlokalizowali uciekającą gwiazdę, która porusza się z ogromną prędkością

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzynarodowa grupa astronomów odkryła niezwykłą uciekającą gwiazdę PG1610+062, która została rozpędzona przez grawitację średniej masy czarnej dziury - hipotetycznego obiektu, którego istnienie w Drodze Mlecznej od dawna nie zostało potwierdzone.

Naukowcy zaobserwowali gwiazdę za pomocą teleskopu Keck na Hawajach. Zmierzono jej prędkość obrotową, prędkość radialną, a także określono jej skład chemiczny. Okazało się, że PG1610+062 jest młodą masywną gwiazdą, której coś nadało pędu tak, że leci z prędkością wystarczającą do opuszczenia Drogi Mlecznej.

 

Według obliczeń przyczyną tak dużej prędkości może być czarna dziura o średniej masie. Wcześniej uważano, że uciekające gwiazdy pojawiają się, gdy supermasywna czarna dziura niszczy układ podwójny, pożerając jedną z gwiazd co nadaje drugiej energii i niemal wystrzeliwuje ją. Jednak trajektoria PG1610+062 nie potwierdza tej teorii, ponieważ gwiazda ta nie przechodzi w pobliżu centrum galaktyki, w której znajduje się supermasywna czarna dziura Sagittarius A *.

Źródło: Centre de Données astronomiques de Strasbourg / SIMBAD / SDSS

W związku z tym powrócono do hipotezy, że w młodych gromadach gwiazd w spiralnych ramionach Drogi Mlecznej powinny istnieć średnie czarne dziury, ale jak dotąd takich obiektów nie wykryto. W przypadku PG1610+062 wykluczono inne hipotezy i zasugerowano, że ruch gwiazdy to dowód nie wprost na istnienie takich pośrednich form studni grawitacyjnych w naszej Galaktyce.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz