Astronomowie zidentyfikowali dwa nowe księżyce Jowisza

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA

Astronom Scott Sheppard z Carnegie Institution for Science w trakcie swoich badań natknął się na dwa nowe księżyce Jowisza. Obiekty otrzymały nazwy S/2016 J 1 i S/2017 J 1. Tym samym liczba znanych nam księżyców orbitujących wokół Jowisza wzrosła do 69.

 

Odkrycie zostało opisane na łamach czasopisma Minor Planet Circulars wydawanego przez organizację Minor Planet Center, działającą pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Księżyce S/2016 J 1 i S/2017 J 1 zostały wykryte odpowiednio 8 marca 2016 roku i 23 marca 2017 roku. 

 

Scott Sheppard wyjaśnił, że zajmował się poszukiwaniami odległych ciał niebieskich w zewnętrznej części Układu Słonecznego, w tym tajemniczej dziewiątej planety, określanej często mianem Planety X, lecz w obserwowanej strefie akurat znajdował się Jowisz, więc postanowił przebadać regiony znajdujące się tuż przy planecie. Badania przeprowadzone przez astronoma przyniosły rezultaty.

 

Księżyc S/2016 J 1 odkryto z pomocą Teleskopów Magellana w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Jego średnia odległość od Jowisza wynosi 20 milionów kilometrów. Wartość inklinacji orbity wynosi 140° a ekscentryczność jest równa 0,14. Pełny obieg wokół gazowej planety wykonuje w ciągu około 18 miesięcy.

 

Drugie ciało niebieskie S/2017 J 1 zaobserwowano dzięki Teleskopowi Victor M. Blanco, który znajduje się w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo w Chile. Średnia odległość tego księżyca od Jowisza wynosi 23,5 miliona kilometrów. Wartość inklinacji orbity to 149° a ekscentryczność wynosi 0,4. S/2017 J 1 potrzebuje niewiele ponad 24 miesięcy na wykonanie pełnego obiegu wokół Jowisza.

 

Magnitura nowo odkrytych księżyców wskazuje, że posiadają one średnicę 1-2 kilometrów. Obiekty te, podobnie jak większość jowiszowych naturalnych satelitów, poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu obrotowego planety gazowej. Ich dystans oraz nieregularna orbita wskazuje, że odkryte księżyce uformowały się w zewnętrznej części Układu Słonecznego i zostały przechwycone przez siły grawitacyjne Jowisza.

 

Scott Sheppard i Chadwick Trujillo z Northern Arizona University zdołali również na nowo odkryć księżyce S/2003 J 5, S/2003 J 15, S/2003 J 18 oraz S/2011 J 2, których orbity były zbyt słabo poznane i zostały uznane za "zagubione".

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz