Astronomowie zarejestrowali narodziny planety podobnej do Jowisza

Kategorie: 

Rzekoma protoplaneta w okolicy HD100546 - źródło; ESO / VLT

Międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez Dr Sascha Quanz z ETH Zurich's Institute for Astronomy w Szwajcarii zdołali uchwycić coś, co mogło być narodzinami gazowego giganta wielkości zbliżonej do Jowisza. Dokonano tego za pomocą teleskopu VLT.

 

Uwagę naukowców przyciągnęła gwiazda HD100546 i jej otoczenie. Obiekt ten w pewnym sensie można nazwać sąsiadem Ziemi, ponieważ jest oddalony o 355 lat świetlnych od nas. Jak wyjaśniają naukowcy, zwykle przyjmuje się, że olbrzymie planety powstają poprzez akumulację gazu i stałe przechwytywanie pyłu, który pozostaje po utworzeniu gwiazd.

 

Astronomowie obserwowali obiekt znajdujący się w odległości sześciokrotności odległości z Ziemi do Słońca. W sumie obserwacje udało się prowadzić przez dwie noce, w sumie przez 90 minut. Uczeni doszli do wniosku, że obiekt, który zauważyli jest pierwszym znanym przypadkiem protoplanety. 

Warto zauważyć, że do tej pory proces powstawania planety modelowano wyłącznie w symulacjach komputerowych. Naukowcy zauważają, że minie zapewne kilka lat, zanim będzie można z pewnością potwierdzić, że jest to planeta na etapie formowania.  Jeśli interpretacja naukowców jest poprawna, planeta może być podobna do Jowisza.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz