Astronomowie zarejestrowali najsilniejsze od 8 lat uderzenie meteorytu na Księżycu

Kategorie: 

Zdjęcie błysku jaki powstał po upadku meteorytu na Księżyc

Księżyc dorobił się nowego krateru. Doszło do tego 17 marca 2013 roku. Błysk jaki towarzyszył uderzeniu meteorytu był tak jasny, że naukowcy uważają, iż nigdy dotychczas nie udało się obserwować tak jasnego błysku na powierzchni srebrnego globu.

 

Według poczynionych ustaleń obiekt roztrzaskał się o powierzchnię Księżyca z prędkością około 90 tysięcy km/h. Uderzył w obszar Mare Imbrium i wybił tam 20 metrowy krater. Błysk światła był tak jasny, że gdyby ktoś wtedy patrzył na Księżyc nieuzbrojonym okiem z pewnością by dostrzegł to zdarzenie.

Według uczonych obiekt mógł mieć około 40 centymetrów średnicy, masę 40 kg, a przy zderzeniu wytworzył energię o ekwiwalencie 5 ton trotylu. Astronomowie przeglądnęli wszelkie wskazania z tego okresu czasu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy ten upadek był odosobnionym przypadkiem.

Ustalono na razie, że 17 marca zaobserwowano również zdecydowanie więcej przypadków upadku jasnych obiektów na ziemskim niebie. Naukowcy mają zamiar przeanalizować zdjęcia okolicy upadku z należącego do NASA satelity Lunar Reconnaissance Orbiter.

 

 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz