Astronomowie wykryli pierwszą egzoplanetę z polem magnetycznym

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Astronomowie odkryli pole magnetyczne w pobliżu planety poza Układem Słonecznym. Artykuł opisujący tą niezwykłą obserwację, został opublikowany w Nature Astronomy. Wspomniana planeta nosi nazwę HAT-P-11b i jest to gazowy gigant około 10 razy lżejszy od Jowisza. Znajduje się on 123 lata świetlne od Ziemi i krąży wokół swojej gwiazdy, w odległości połowy dystansu z Ziemi do Słońca.

 

Planeta, została dostrzeżona podczas analizy danych z teleskopu Hubble'a. Lotfi Ben-Yaffel z University of Arizona i jego koledzy, odkryli jony węgla, które otaczają planetę i ciągną się za nią w pióropuszu. Naukowcy udowodnili, że najlepszym wyjaśnieniem dla obserwowanego pióropusza, jest istnienie pola magnetycznego planety. 

 

Pole magnetyczne Ziemi działa jak osłona przed energetycznymi cząsteczkami pochodzącymi ze Słońca, znanymi jako wiatr słoneczny. Fizyka w magnetosferach Ziemi i HAT-P-11b jest taka sama, jednak bliskość egzoplanety do jej rodzimej gwiazdy powoduje, że górna warstwa jej atmosfery ogrzewa się i „odparowuje” w kosmos, co powoduje powstanie ogona magnetycznego, widocznego dzięki obserwacjom teleskopu Hubble'a.

 

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz