Kategorie:
2 czerwca 2018 roku na pustynię Kalahari przybył nieproszony kosmiczny „gość”. Asteroida 2018 LA spadła na powierzchnię naszej planety. Niedawno astronomom z Curtin University w Australii udało się ustalić pochodzenie meteorytu, śledząc całą jego historię, liczącą 22 miliony lat.
Po raz pierwszy asteroida została zauważona przez astronomów w ramach programu Catalina Sky Survey. Ten program ma na celu poszukiwanie asteroid zbliżających się do Ziemi. I pomimo tego, że 2018 LA było małe i nie stanowiło dla nas żadnego zagrożenia, naukowcy nie mogli tego zignorować. Śledzenie takich asteroid pomaga im doskonalić umiejętności obserwacyjne. Podczas podróży na Ziemię asteroida została wystawiona na działanie promieni kosmicznych, w wyniku czego w jej składzie znaleziono radioaktywne izotopy. Pomogły one naukowcom określić przeszłość obiektu.
Po przeanalizowaniu próbek LA z 2018 roku naukowcy doszli do wniosku, że był to stały fragment o wielkości około półtora metra i wadze 5,7 tys. kg, odbijający do 25% światła słonecznego. Ale od czego oderwał się ten obiekt? Skład chemiczny i mineralny 2018 LA wskazywał, że należał on do HED (Howardite Eucrite Diogenite), tj. rodzaj meteorytu, który stanowi głównie szczątki Westy, jedynej asteroidy w naszym Układzie Słonecznym, którą możemy czasami obserwować gołym okiem.
Po analizie rentgenowskiej 23 fragmentów meteorytu naukowcy doszli do wniosku, że 2018 LA to najprawdopodobniej fragment Westy, który oderwał się około 22 mln lat temu, gdy asteroida zderzyła się z innym obiektem kosmicznym. Zdaniem naukowców to już drugi raz, kiedy udaje im się wyśledzić asteroidę jeszcze zanim weszła w atmosferę naszej planety i stała się meteorytem, i po raz pierwszy udało im się zrekonstruować całą historię takiego kosmicznego obiektu.