Astronomowie szukali obcych cywilizacji wśród 10 milionów systemów gwiezdnych

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy z Australii przeprowadzili najszersze jak dotąd poszukiwania technologii należącej do obcych zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich. Z pomocą radioteleskopu Murchison Widefield Array (MWA) przeszukano aż 10 milionów systemów gwiezdnych.

 

Astronomowie z Międzynarodowego Centrum Badań Radioastronomicznych (ICRAR) przeszukiwali fragment nieba w gwiazdozbiorze Żagla. Radioteleskop Murchison Widefield Array, który potrafi obserwować bardzo duży obszar nieba przy zachowaniu wysokiej czułości, został skierowany na supernową Żagla. Pozwoliło to uchwycić około 10 milionów gwiazd, a w pięciu systemach gwiezdnych potwierdzono już obecność egzoplanet.

Antena radioteleskopu MWA - źródło: ICRAR

Obserwacje obejmowały obszar nieba o powierzchni 400 stopni kwadratowych i trwały 17 godzin. Radioteleskop poszukiwał emisji radiowych na częstotliwościach od 98 do 128 MHz. Astronomowie ogłosili, że tym razem nie udało się zarejestrować sygnałów, które mogłyby pochodzić od zaawansowanych technologicznie obcych cywilizacji. Jednak szukanie takich sygnałów nie jest łatwe – potrzebna jest bardzo czuła aparatura, należy szukać we właściwym miejscu we właściwym czasie i dostroić nasze urządzenia do odpowiedniej częstotliwości.

 

Choć były to najszersze jak dotąd poszukiwania sygnałów od obcych cywilizacji, można je porównać do szukania obiektu w ziemskich oceanach przy uwzględnieniu objętości wody odpowiadającej dużemu basenowi. Jednak radioteleskop MWA jest prekursorem gigantycznego radioteleskopu Square Kilometre Array (SKA), którego budowa rozpocznie się w środkowo-zachodniej części Australii w 2021 roku. Przyszła aparatura będzie około 100 razy bardziej czuła od radioteleskopu MWA, a to oznacza, że poszukiwania obcych cywilizacji wejdą na jeszcze wyższy poziom.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz