Astronomowie studiowali zorzę polarną na Saturnie

Image

Źródło: W. M. Keck Observatory/NASA/JPL-G. Orton

Astronomowie korzystający z obserwatorium, znajdującego się na Hawajach, rozpoczęli 21 kwietnia kampanię jednego miesiąca, którego celem jest badanie zorzy polarnej na Saturnie. Oprócz tego naukowców interesują nowo odkryte fenomeny takie jak kosmiczny deszcze padający z pierścieni tej poteżnej planety.

 

Podczas trzygodzinnej transmisji internetowej zrealizowanej dzięki możliwościom legendarnego hawajskiego Obserwatorium Astronomicznego Keck omówiono wszystko od atmosfery gigantycznej planety do najnowszych odkryć dotyczących Saturna. Podczas transmisji na żywo, mówiono też o nowym badaniu, które odbędzie się w Keck Observatory w następnym miesiącu.

[ibimage==14048==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Kampania badawcza zostanie zorganizowana przez naukowców z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii. Dołączą oni do astronomów z całego świata, którzy do przeprowadzenia nowego badania planują użyć należącej do NASA sondy kosmicznej Cassini znajdującej się na orbicie Saturna, teleskopu kosmicznego "Hubble" i Very Large Telescope, czyli tak zwanego Europejskiego Obserwatorium Południowego, znajdującego się w Chile.

[ibimage==14049==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Obecnie Saturn jest w trakcie zmian pór roku. Na gazowym gigancie zaczyna się wiosna, która potrwa na tej planecie przez siedem ziemskich lat. W związku z tym naukowcy chcą pozyskać jak najwięcej obserwacji, aby prześledzić zmiany związane z porami roku.

Naukowcy twierdzą, że są szczególnie zainteresowani dziwnymi zorzami polarnymi, jakie można obserwować na północnym biegunie Saturna oraz wodnymi deszczami spadającymi na powierzchnię planety z jej spektakularnych lodowych pierścieni. Do tych obserwacji zostanie też wykorzystany dziesięciometrowy teleskop znajdujący się na szczycie Mauna Kea na Hawajach. Posiada on zaawansowane systemy pozwalające na kompensowanie zakłóceń atmosferycznych i dlatego dobrze nadaje się do obserwacji drugiej co do wielkości planety w naszym systemie.

 

 

 

 

0
Brak ocen