Astronomowie oszacowali ilość ciemnej energii we Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ciemna energia stanowi 66,2% całkowitej masy wszechświata. Artykuł na ten temat został opublikowany w The Astrophysical Journal.

 

W latach 90. astronomowie odkryli, że ekspansja wszechświata stopniowo przyspiesza. To obaliło ówczesne idee, zgodnie z którymi grawitacja powinna, przeciwnie, stopniowo ją spowalniać. Aby wyjaśnić to zjawisko, astrofizycy wprowadzili pojęcie ciemnej energii, hipotetycznej substancji o ujemnej grawitacji - odpychaniu grawitacyjnym. Często mówi się o ciemnej energii jako o „namacalnym” rzeczywistym bycie, chociaż w rzeczywistości w tej chwili jest to tylko matematyczna abstrakcja. Amerykańscy astronomowie postanowili wyjaśnić przybliżoną masę tej substancji.

 „Dopracowaliśmy główne parametry kosmologiczne, analizując wybuchy ponad 1500 supernowych typu 1. Pod wieloma względami nasz projekt Pantheon+ jest zwieńczeniem ponad dwóch dekad żmudnej współpracy między teoretykami i eksperymentatorami, aby odkryć naturę kosmosu” – powiedział Adam Riess z Johns Hopkins University w Baltimore.

Generalnie zadaniem astronomów było dokładne zmierzenie odległości od Drogi Mlecznej do innych galaktyk oraz prędkości ich ruchu – to właśnie z tych parametrów w dużej mierze pochodzi ciemna energia, „odpychając” je od siebie. W sumie astronomowie i kosmolodzy prześledzili wybuchy ponad 1,5 tysiąca supernowych pierwszego typu, a także szczegółowo zbadali cztery tuziny odległych galaktyk, w których takie wybuchy gwiazd miały miejsce i gdzie występują gwiazdy zmienne cefeidy. Ich okresowe wahania jasności pozwoliły kosmologom dokładnie obliczyć odległość tych galaktyk od Drogi Mlecznej.

 

W efekcie naukowcom udało się podwoić dokładność wartości parametrów kosmologicznych. Szybkość usuwania obiektów blisko Ziemi okazała się wynosić 73,4 kilometrów na sekundę na megaparsek. Ta wartość jest uważana za nienormalnie wysoką i starają się znaleźć dla niej wytłumaczenie. Udział masy ciemnej materii wyniósł 66,2%, a nie 68%, jak wcześniej sądzono.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz