Kategorie:
Międzynarodowy zespół astronomów, analizując zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), odkrył starożytną galaktykę, która była zaskakująco bogata w metale.
Badanie zostało opublikowane w The Astrophysical Journal Letters. Odkrycia dokonano podczas przeglądania niektórych z pierwszych zdjęć wykonanych przez niedawno wystrzelony Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Naukowcy odkryli na zdjęciach świetlisty punkt, który okazał się być galaktyką wczesnego Wszechświata.
Jest to galaktyka towarzysząca o nazwie SPT0418-47, jedna z najjaśniejszych galaktyk pyłowych znanych nauce. Astronomowie odkryli, że nowo odkryta galaktyka obfituje w substancje chemiczne, których żaden z członków zespołu, jak przyznają, się nie spodziewał.
Naukowcy przeprowadzili analizę chemiczną widma światła, określając skład galaktyki za pomocą tzw. przesunięcia ku czerwieni. Obserwacje wykazały silne linie emisyjne atomów wodoru, azotu i siarki. Następnie naukowcy przeanalizowali dane uzyskane wcześniej za pomocą naziemnego teleskopu ALMA. Wstępne obliczenia nie tylko się potwierdziły, ale także dowiodły, że nowa galaktyka jest bogata w różne metale.
Autorzy odkrycia nazwali nowy obiekt SPT0418-SE. Znajduje się około pięciu kiloparseków od swojego towarzysza. Ta bliskość sugeruje, że galaktyki muszą ze sobą oddziaływać. Naukowcy nie wykluczają nawet, że galaktyki te są w trakcie łączenia. Nawiasem mówiąc, obie towarzyszki mają raczej skromne masy w porównaniu z innymi znanymi galaktykami wczesnego Wszechświata.
Zwiększona metaliczność zaskoczyła naukowców. Sugerują, że fakt ten jest konsekwencją istnienia co najmniej kilku pokoleń gwiazd. Aby zgromadzić taką ilość metali, potrzeba od ośmiu do 12 miliardów lat. Naukowcy sugerują, że proces gromadzenia się metali w tej galaktyce rozpoczął się od gwiazd, które powstawały i umierały w ciągu pierwszego miliarda lat istnienia Wszechświata.
Odkrycie sugeruje, że proces formowania się gwiazd w tych galaktykach musiał być bardzo wydajny i rozpoczął się bardzo wcześnie we wszechświecie.Ten stosunek jest wiarygodną miarą tego, ile pokoleń gwiazd istniało i umarło.