Astronomowie odkryli układ słoneczny, którego wiek szacuje się na ponad 11 miliardów lat

Kategorie: 

Porównanie planet orbitujących wokół gwiazdy KOI-3158 z innymi znanymi ciałami niebieskimi - źródło: Dr Tiago Campante
Międzynarodowy zespół astronomów powiadomił o badaniach nad konkretnym układem słonecznym, które trwały przez ostatnie 4 lata. Korzystając z teleskopu kosmicznego Kepler oszacowano wiek systemu gwiezdnego, w skład którego wchodzi gwiazda KOI-3158, na około 11.2 miliarda lat.

 

System o którym mowa znajduje się 117 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lutni, składa się z żółto-pomarańczowej gwiazdy KOI-3158 i dwóch gwiazd karłowatych oraz z pięciu planet skalistych, które zostały przedstawione na powyższej grafice. Szacuje się, że układ słoneczny jest ponad dwa razy starszy od naszego.

Porównanie układu słonecznego KOI-3158 z innymi systemami gwiezdnymi - źródło: Dr Tiago Campante

 

Egzoplanety, które znajdują się w tym odległym systemie gwiezdnym, są nieco mniejsze od Ziemi i są dość podobnych rozmiarów. Astronomowie wykluczają aby mogło istnieć na nich życie, ponieważ planety te orbitują bardzo blisko swojej gwiazdy macierzystej. Badany układ słoneczny KOI-3158 jest najstarszym jak dotąd znanym systemem w naszej galaktyce.

 

 

Źródło: http://corot3-kasc7.sciencesconf.org/36484

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika krzyma7

Niewierzę , gdzie są dowody ,

Niewierzę , gdzie są dowody , zdjęcia tego układu i to w kolorze proszę , takie rewelacje każdy może sobie dziś głosić . Wioarygodne dowody proszę a nie jakieś futurystyczne bohomazy .

Portret użytkownika O ludzka naiwności

Od kiedy to wiara oparta jest

Od kiedy to wiara oparta jest na...dowodach a nie wręcz przeciwnie - czyż wiara nie pojawia się wszędzie tam, gdzie "brak dowodów na..." i tylko goła wiara pozostaje?!! ""W co bezrozumny i prymitywny  motłoch bez dowodów uwierzył - jakże byśmy to mogli jakimikolwiek dowodami obalić"? -  Friedrich Wilhelm Nietzsche