Astronomowie odkryli trzy Super-Ziemie w strefach mieszkalnych odległych gwiazd

Kategorie: 

Wyobrażenie artystyczne planety pozasłonecznej - Źródło: NASA

Należący do NASA teleskop "Kepler" odkrył dwa nowe systemy planetarne, które obejmują trzy planety podobne do Ziemi. Na dodatek znajdują się w tak zwanych egzostrefach gwiazd, czyli w miejscach, w których moc promieniowania gwiazdy pozwala na zapewnienie jasności powierzchni planety i utrzymanie temperatury, dzięki której przynajmniej teoretycznie może tam istnieć woda w stanie ciekłym.

 

System Kepler-62 ma pięć planet: 62b, 62c, 62d, 62e i 62F a system Kepler-69 składa się z dwóch planet: 69b i 69c. Kepler-62e, 62f i 69c są tak zwanymi super-Ziemiami. Mówimy tak na planety, które są zbliżone wielkością do naszej planety.

 

Dwie z nowo odkrytych planet krążą wokół gwiazd mniejszych i chłodniejszych od naszego Słońca. Kepler-62F ma tylko 40% wielkości Ziemi, co sprawia, że jest najbliższą pod względem wielkości egzoplaneta, znajdującą się na orbicie w strefie mieszkalnej odległej gwiazdy. Kepler-62f, prawdopodobnie ma krzemianowe kompozycję. Orbita planety Kepler-62e znajduje się w wewnętrznej części strefy mieszkalnej, a ta planeta jest o 60% większa od Ziemi.

Teleskop Kepler - Źródło: NASA

Trzecia planeta to Kepler-69c, o 70% większa od Ziemi. Znajduje się w strefie sprzyjającej rozwojowi życia, na orbicie wokół gwiazdy bardzo podobnej do Słońca. Naukowcy nie wiedzą, czy na tych planetach może istnieć życie, ale są przekonani, że ich odkrycie przybliża nas o krok dalej do jego odnalezienia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz