Astronomowie odkryli trzy planety podobne do Ziemi w pobliskim systemie gwiezdnym

Kategorie: 

Źródło: NASA

Badacze z Uniwersytetu Genewskiego dokonali odkrycia w pobliskim systemie gwiezdnym. Z pomocą spektrometru HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) oraz Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) zidentyfikowano trzy planety - jedna z nich posiada masę zbliżoną do Ziemi.

 

Ciała niebieskie orbitują wokół YZ Ceti - jest to czerwony karzeł położony w gwiazdozbiorze Wieloryba. Znajduje się około 12 lat świetlnych od nas i należy do gwiazd najbliższych Układowi Słonecznemu, lecz jest niewidoczna gołym okiem. Dzięki prowadzonym obserwacjom wykazano, że znajdują się tam co najmniej trzy planety, które krążą w niewielkiej odległości od gwiazdy macierzystej.

 

Egzoplanety te oddalone są od YZ Ceti odpowiednio o 0,016 AU (jednostka astronomiczna - 1 AU = około 150 milionów kilometrów), 0,021 AU i 0,028 AU. Mamy zatem do czynienia z mocno ściśniętym układem. Ta najbardziej zbliżona do swojej gwiazdy posiada 75% masy Ziemi. Druga w kolejności jest niemal tak samo masywna jak nasza planeta - posiada 98% masy. Z kolei trzecia najbardziej oddalona egzoplaneta jest cięższa od Ziemi o 14%.

 

W przypadku czerwonych karłów planety zwykle orbitują bardzo blisko gwiazdy. Tak też jest w tym przypadku - każda z nich wykonuje jeden pełny obrót wokół YZ Ceti odpowiednio w 1,97, 3,06 i 4,66 dnia.

 

W pracy naukowej zespół badawczy wskazał na możliwość istnienia jeszcze jednej planety w tym układzie. Naukowcy przypuszczają, że może ona posiadać tylko 47% masy Ziemi i wykonywać jeden pełny obrót wokół gwiazdy w ciągu 1,04 dnia. Jeśli zdołamy ją namierzyć, będzie to jedna z najmniejszych znanych nam egzoplanet.

 

Kolejna informacja jest taka, że żadna z nich nie znajduje się w tzw. strefie zamieszkania. Na podstawie wielkości gwiazdy oraz odległości między nią a planetą naukowcy ustalają czy warunki na niej panujące mogą sprzyjać istnieniu życiu w postaci bakterii. Jednak czerwone karły są małe i emitują wielokrotnie mniej światła niż gwiazdy typu Słońce. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy obiekty tego typu mogą pozwalać na powstanie i przetrwanie życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz