Astronomowie odkryli tajemniczy wirujący obiekt w Drodze Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: ICRAR

Zespół z australijskiego Curtin University Honors odkrył wirujący obiekt, jakiego jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Ciało niebieskie dokładnie co 18,18 minuty emituje potężne impulsy radiowe, które trwają 30-60 sekund. 

 

Obiekty pulsujące energią są często odkrywane we Wszechświecie. Jednak ten przypadek jest wyjątkowy - jak wynika ze starszych danych, emisja energii odbywa się z niespotykaną dotąd regularnością - jak w zegarku. Naukowcy starają się zrozumieć to nietypowe zjawisko.

 

Odkrycia dokonał Tyrone O'Doherty, jeden ze studentów Curtin University Honors, korzystając z teleskopu i techniki, którą sam opracował. Tajemniczy wirujący obiekt znajduje się około 4000 lat świetlnych od Ziemi. Jest niezwykle jasny i ma potężne pole magnetyczne. Badacze nadali mu nazwę GLEAM-X J162759.5-523504.3.

Źródło: ICRAR

Dane zebrane z okresu od stycznia do marca 2018 roku wykazały, że w lutym obiekt "wyłączył się", a w kolejnym miesiącu wznowił swoją aktywność. Na chwilę obecną nie wiadomo, czym jest ten obiekt. Astronomowie zakładają, że mamy do czynienia z magnetarem o niezwykle długim okresie obrotu.

 

Oczywiście tylko dalsze obserwacje mogą dostarczyć nam dodatkowych informacji. Badacze chcą zrozumieć, czy tajemnicze emisje były tylko jednorazowym wydarzeniem, czy też świadczą o istnieniu obiektów, których wcześniej nie dostrzegali.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz