Astronomowie odkryli tajemniczą gwiazdę, która niemal zgasła na naszych oczach
Image
Naukowcy powiadomili o intrygującym odkryciu. Około 440 lat świetlnych od Ziemi znajduje się gwiazda, która niespodziewanie straciła na jasności. Odległy czerwony karzeł przez jeden cały dzień emitował nawet o 80% mniej światła, po czym jego aktywność wróciła do normalności. To już kolejna znana nam gwiazda, której zachowania nie jesteśmy w stanie wyjaśnić.
Zespół badawczy namierzył gwiazdę, którą nazwano EPIC 204376071. Podczas długich obserwacji nie zauważono niczego szczególnego – wyjątkiem był jeden dzień, w którym tajemnicza gwiazda, z nieznanej do końca przyczyny, wyraźnie przygasła, po czym jej jasność powróciła do normy.
Dla porównania, słynna gwiazda Tabby (EPIC 8462852) charakteryzuje się nieregularnymi spadkami jasności, które jednak sięgały maksymalnie 22%. Tymczasem gwiazda EPIC 204376071 niemal zgasła i był to tylko jeden taki przypadek.
Źródło: NASA
EPIC 204376071 posiada 16% masy Słońca, około 63% średnicy i zaledwie 3% jasności. Jest to zatem mała, ciemna i chłodna gwiazda o niewielkiej masie, która posiada cechy typowe dla czerwonego karła.
Naukowcy porównali ją do gwiazdy KIC 10403228, odkrytej w 2017 roku, która również niespodziewanie straciła na jasności. Badacze przypuszczają, że te dwa przypadki mogą mieć wspólny mianownik – może nim być planeta z systemem pierścieni. Naukowcy spekulują, że takie ciało niebieskie mogłoby powodować zakrzywienie światła. Jednak dotychczas poznaliśmy tylko trzy takie migające gwiazdy i tak naprawdę nie wiemy, co powoduje spadki jasności.
- Dodaj komentarz
- 4064 odsłon
80%? To strasznie dużo.
80%? To strasznie dużo.