Astronomowie odkryli Ścianę Bieguna Południowego. To jedna z największych struktur we Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: Daniel Pomarede/Uniwersytet Paris-Saclay

Kosmograf Daniel Pomarede z Uniwersytetu Paris-Saclay i jego zespół opracował trójwymiarową mapę, na której odkryto nową gigantyczną strukturę. Tzw. Ściana Bieguna Południowego rozciąga się na odległość 1,4 miliarda lat świetlnych i zawiera setki tysięcy galaktyk!

 

Nowo odkryta struktura kosmiczna nie została wcześniej zauważona, ponieważ jej większa część „ukrywa się” za Drogą Mleczną w odległości około 500 milionów lat świetlnych od Ziemi w tzw. strefie unikania. Efekt ten powoduje, że nie możemy obserwować odległych obiektów w płaszczyźnie dysku galaktycznego Drogi Mlecznej z powodu obecności gazów, pyłów i gwiazd.

 

Daniel Pomarede i jego zespół posłużył się w swoich badaniach najnowszymi pomiarami nieba. Naukowcy prześledzili przesunięcia galaktyk ku czerwieni, ich ruch względem siebie oraz oddziaływania grawitacyjne. Dzięki tej metodzie można wykryć ukrytą masę, która grawitacyjnie wpływa na ruch galaktyk, a także odkryć ciemną materię. Następnie skorzystano z algorytmów komputerowych, które pozwoliły stworzyć trójwymiarową mapę rozkładu materii w strefie unikania i wokół niej.

Źródło: Daniel Pomarede/Uniwersytet Paris-Saclay

Badania te pozwoliły odkryć gigantyczną strukturę kosmiczną, której ramiona rozciągają się w kierunku gwiazdozbiorów Wieloryba i Ptaka Rajskiego. Potwierdzenie istnienia Ściany Bieguna Południowego i innych wielkich struktur pozwala weryfikować obecne modele kosmologiczne.

 

Warto dodać, że Ściana Bieguna Południowego pod względem wielkości jest zbliżona do Wielkiej Ściany Sloan – szóstej największej struktury kosmicznej, jaką zdołano odkryć. Aktualnym rekordzistą jest Wielka Ściana w Herkulesie-Koronie Północnej, która rozciąga się na około 10 miliardów lat świetlnych, czyli ponad jedną dziesiątą wielkości widzialnego Wszechświata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz