Astronomowie odkryli samotną planetę gazową poza Układem Słonecznym

Kategorie: 

Źródło: Caltech/Chuck Carter; NRAO/AUI/NSF

Z pomocą obserwatorium radioastronomicznym Very Large Array (VLA), naukowcy namierzyli nową planetę niedaleko Układu Słonecznego. Obiekt posiada znacznie większą masę od Jowisza i potężne pole magnetyczne. Co więcej, planeta nie jest powiązana z żadną gwiazdą.

 

Nowe znalezisko otrzymało nazwę SIMP J01365663+0933473. Jest to ciało niebieskie, które posiada masę 12,7 mas Jowisza, ale jego średnica jest większa zaledwie o 22%. Obiekt znajduje się dokładnie na granicy planety i brązowego karła, a jego pole magnetyczne jest ponad 200 razy potężniejsze niż na Jowiszu.

 

Astronomowie dokonali pierwszej detekcji radiowej, a także po raz pierwszy zdołali wykonać pomiar pola magnetycznego ciała niebieskiego o masie planetarnej poza Układem Słonecznym. SIMP J01365663+0933473 znajduje się około 20 lat świetlnych od Ziemi. Jest to niewiele w skali kosmicznej.

Very Large Array - źródło: Hajor/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Planeta została tak naprawdę wykryta w 2016 roku, lecz wtedy uznano ją za brązowego karła. Dopiero dzięki kolejnym badaniom ustalono, że obiekt posiada mniejszą masę, stosunkowo młody wiek 200 milionów lat i silniejsze pole magnetyczne niż przypuszczano, zaś jego temperatura wynosi 825 stopni Celsjusza, czyli jest wielokrotnie mniejsza od Słońca.

 

Astronomowie zwrócili uwagę, że po raz pierwszy udało się namierzyć planetę z pomocą radioteleskopu. Technika ta może okazać się przydatna w identyfikowaniu kolejnych samotnych planet poza Układem Słonecznym. Kto wie, może w ten sposób odkryjemy tajemniczą dziewiątą planetę?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Dodaj komentarz