Astronomowie odkryli pierwszą w historii hiperprędkościową gromadę kulistą

Image

Gromada HVGC-1 - źródło: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Pierwszy raz w historii astronomii odkryto skupisko gwiazd, które zostały dosłownie wyrzucone z galaktyki. Chodzi o gromadę gwiazd, która została "wystrzelona" z gigantycznej galaktyki eliptycznej NGC 4486 (M87). Galaktyka ta znajduje się w odległości 60 milionów lat świetlnych od Ziemi i można jej szukać w gwiazdozbiorze Panny.

 

Hiperprędkościowe gwiazdy zwykle określa się używając skrótu HVS, dlatego pierwszą tego typu gromadę nazwano HVGC-1 (Hypervelocity Globular Cluster) . Według obliczeń astronomów, HVGC została wyrzucona z galaktyki z prędkością około 3,2 mln km na godzinę.

 

Teraz jedyny los, jaki czeka ten klaster to podróż w przestrzeni międzygalaktycznej. Gromady kuliste to bardzo stare obiekty kosmiczne, które zawierają tysiące gwiazd. Nasza galaktyka, Droga Mleczna, jest domem dla przynajmniej 150 gromad kulistych, a w M87 są tysiące takich klastrów.

 

Gromada HVGC-1 została odkryta przez przypadek. Zespół astronomów z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, spędził kilka lat na studiowaniu przestrzeni wokół M87. Analizę danych przeprowadzono przy użyciu komputera, ale wszelkie wykryte niezgodności astronomowie analizowali ręcznie. Jedną z "dziwnych" anomalii był właście HVGC-1.

[ibimage==14990==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Gromada HVGC-1  - źródło: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Nie wiadomo jak gromada HVGC-1 wyleciała z galaktyki i dlaczego obecnie porusza się w przestrzeni z tak wielką prędkością, nawet 10 razy większą niż normalna gwiazda. Nie można oczekiwać definitywnej odpowiedzi, ale jest pewna hipoteza wedle, której odpowiadają za to dwie czarne dziury znajdujące się w centrum M87.

 

Klaster HVGC-1 mógł znaleźć się zbyt blisko czarnych dziur. W wyniku oddziaływania z nimi wiele zewnętrznych gwiazd gromady zostało wchłonięte jednak gęsty rdzeń gromady pozostał nienaruszony. Następnie, czarne dziury zadziałały jak proca i wyrzuciły HVGC-1. Prędkość, z którą opuściły galaktykę M87 była tak wysoka, że teraz gromada dryfuje w przestrzeni międzygalaktycznej.

 

 

 

0
Brak ocen

Ludzie eksperymentują zderzając ze sobą cząstki elementarne. Może Stwórca zderza ze sobą nie tylko galaktyki, ale i hiperprędkościowe gromady gwiazd? Mógłby pokazać ziemskim astronomom choćby jeden z takich superfajerwerków ;)

0
0