Kategorie:
Międzynarodowy zespół astronomów zlokalizował egzoplanetę wielkości Ziemi, która może zawierać wodę w stanie ciekłym. Zdaniem odkrywców, planeta ta jest najbardziej podobna do Ziemi.
Obiekt o nazwie Kepler-1649c znajduje się w odległości 300 lat świetlnych od nas, okrąża małego czerwonego karła i znajduje się tzw. strefie zamieszkania. To oznacza, że egzoplaneta nie jest ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od swojej gwiazdy macierzystej, dzięki czemu na jej powierzchni powinny panować umiarkowane warunki.
Egzoplaneta Kepler-1649c jest bardzo podobna do Ziemi pod względem rozmiarów i otrzymuje od gwiazdy 75% ilości światła, jaką Ziemia otrzymuje od Słońca. Zdaniem naukowców, spośród tysięcy planet, odkrytych dzięki teleskopowi kosmicznemu Keplera, obiekt Kepler-1649c jest najbardziej podobny do Ziemi i prawdopodobnie wspiera rozwój i przetrwanie życia.
Porównanie Ziemi do Kepler-1649c - źródło: NASA/Ames Research Center/Daniel Rutter
Jednak zanim Kepler-1649c faktycznie zostanie okrzyknięty „drugą Ziemią”, należy przeprowadzić dalsze obserwacje. Przede wszystkim nie poznaliśmy jeszcze jej atmosfery, która jest przecież kluczowym wyznacznikiem temperatury powierzchni planety.
Wizja artystyczna atmosfery Kepler-1649c - źródło: NASA/Ames Research Center/Daniel Rutter
Egzoplaneta została odkryta podczas ponownej analizy starszych danych, pozyskanych podczas obserwacji obecnie wycofanego kosmicznego teleskopu Keplera agencji NASA. Egzoplaneta Kepler-1649c jest pod wieloma względami wyjątkowa, choć okrąża swoją gwiazdę w ciągu około 19,5 dnia ziemskiego. Naukowcy przypuszczają, że w tym systemie gwiezdnym znajduje się jeszcze jedna planeta skalista - Kepler-1649b, która zapewnia całemu systemowi znacznie większą stabilność.