Astronomowie odkryli najmniejszą jak dotąd gwiazdę wielkości Saturna

Kategorie: 

Źródło: University of Cambridge

Zespół naukowców, któremu przewodzili badacze z University of Cambridge dokonał ważnego odkrycia. W ramach projektu WASP, który zajmuje się poszukiwaniem egzoplanet udało się zidentyfikować najmniejszą jak dotąd gwiazdę.

 

Ciało niebieskie o nazwie EBLM J0555-57Ab znajduje się około 600 świetlnych od Ziemi. Jest to gwiazda wielkości Saturna. Jest niewiele mniejsza od Jowisza i posiada 85 razy większą masę. Zatem odkryta gwiazda jest tylko ponad 9 razy większa od Ziemi.

 

Obiekt wchodzi w skład układu podwójnego. Towarzysząca jej gwiazda jest znacznie większa. EBLM J0555-57Ab została odkryta podczas jej przejścia na tle tarczy drugiej gwiazdy. Naukowcy porównują ją do znanej gwiazdy TRAPPIST-1, wokół której orbituje aż 7 planet skalistych, ponieważ posiada podobną masę choć ta druga jest mniejsza o około 30%.

Źródło: ESO

Uważa się, że EBLM J0555-57Ab to prawdopodobnie najmniejsza gwiazda z możliwych, ponieważ gdyby jej masa była niewiele mniejsza to w jej wnętrzu nie doszłoby do fuzji jądrowej i przekształciłaby się w brązowego karła. Szacuje się, że gwiazdy wielkości EBLM J0555-57Ab są bardzo powszechne we Wszechświecie, lecz ze względu na ich rozmiar i niewielką jasność są bardzo trudne do wykrycia.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika NapolLeonWpiecu

"Jest to gwiazda wielkości

"Jest to gwiazda wielkości Saturna. Jest niewiele mniejsza od Jowisza i posiada 85 razy większą masę. Zatem odkryta gwiazda jest tylko ponad 9 razy większa od Ziemi". Szanowny Autorze - gdzie tu sens i logika? Skoro masa Jowisz jest 318 razy wieksza od Ziemi a gwiazda jest 85 razy w. od Jowisza to jakim rachunkiemci wyszło że gwiazda jest 9 razy większa od Ziemi? A może mieszasz wielkości masowe z wielkościami gabarytowymi, stąd masz taki misz-masz?