Astronomowie odkryli masywną supergromadę galaktyk, ukrytą za Drogą Mleczną

Kategorie: 

Źródło: ESO/Digitized Sky Survey 2

Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował nieznaną dotychczas ogromną supergromadę galaktyk w gwiazdozbiorze Żagla. Ta niezwykle masywna struktura może wpływać na ruchy Grupy Lokalnej Galaktyk, do której zalicza się również Droga Mleczna. 

 

Supergromady to zgrupowanie setek lub tysięcy grup i gromad galaktyk. Są to jedne z największych znanych struktur we Wszechświecie - mogą posiadać rozmiary rzędu setek milionów lat świetlnych. Najbardziej znana z nich to Supergromada Shapleya, która znajduje się około 650 milionów lat świetlnych od Ziemi i zawiera 30 masywnych gromad galaktyk. Jest to prawdopodobnie największa struktura w naszym kosmicznym sąsiedztwie.

 

Tymczasem zespół astronomów z RPA, Holandii, Niemiec i Australii odkrył kolejną supergromadę, która znajduje się "nieco dalej" - tj. około 800 milionów lat świetlnych i pokrywa jeszcze większy obszar nieba niż Supergromada Shapleya. Supergromada Żagla, bo taką nazwę otrzymała nowo odkryta struktura, pozostawała niezauważona ze względu na to, że jest położona za płaszczyzną Drogi Mlecznej. Wyniki badań sugerują, że może być ona równie masywna co Supergromada Shapleya.

Źródło: Thomas Jarrett (UCT)

Naukowcy będą prowadzić kolejne obserwacje aby ustalić masę oraz rozmiary Supergromady Żagla. Koniecznie będzie trzeba również ustalić jaki wpływ ma ta supermasywna struktura na całe otoczenie - w tym także na Grupę Lokalnych Galaktyk.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz