Astronomowie odkryli dwie polarne galaktyki pierścieniowe, rzucając światło na ewolucję galaktyk

Kategorie: 

Źródło: tylkoastronomia

Zespół międzynarodowych astronomów, w tym badacze z Queen's University, odkrył dwie potencjalne polarne galaktyki pierścieniowe. Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society , dostarczają nowych informacji na temat występowania tych wyjątkowych galaktyk i ich roli w zrozumieniu ewolucji galaktyk.

 

Zespół kierowany przez badaczy Nathana Degasa i Christine Spekkens z Wydziału Fizyki, Fizyki Inżynieryjnej i Astronomii Queen’s Department przeanalizował dane z radioteleskopu ASKAP należącego do CSIRO. Badając mapy gazowego wodoru na niebie ponad 600 galaktyk w ramach badania WALLABY, udało im się zidentyfikować dwie potencjalne galaktyki pierścieni polarnych. Galaktyki te charakteryzują się pierścieniem gwiazd i gazu prostopadłym do ich głównego dysku spiralnego.

 

Dr Degh wyjaśnia znaczenie odkryć: „Galaktyki pierścieni polarnych to jedne z najbardziej imponujących galaktyk we Wszechświecie. Wyniki sugerują, że od jednego do trzech procent pobliskich galaktyk może posiadać gazowe pierścienie polarne, czyli znacznie więcej niż teleskopy optyczne zasugerował."

 

Galaktyki z pierścieniami polarnymi obserwowano już wcześniej, ale po raz pierwszy odkryto je za pomocą teleskopu ASKAP należącego do CSIRO. Odkrycie tych galaktyk zawierających wyłącznie gaz wskazuje, że galaktyki pierścieni polarnych mogą być częstsze niż wcześniej sądzono.

 

Dr Spekkens podkreśla znaczenie tego odkrycia: „Wyniki te doskonale ilustrują ogromną wartość mapowania nieba głębszego i szerszego niż robiono to wcześniej. To najlepszy przypadek: znaleźliśmy coś, czego nigdy się nie spodziewaliśmy”.

 

Dalsze badania struktur pierścieni polarnych mogą dostarczyć cennych informacji na temat ewolucji galaktyk. Jedna z hipotez wyjaśniających pochodzenie pierścieni polarnych jest związana z łączeniem się galaktyk, kiedy większa galaktyka pochłania mniejszą. Jeśli galaktyki pierścieni polarnych są częstsze niż wcześniej sądzono, sugeruje to, że takie połączenia zdarzają się częściej.

 

Ponadto galaktyki pierścieni polarnych mogą potencjalnie pogłębić naszą wiedzę o Wszechświecie i przyczynić się do badania ciemnej materii. Badając kształt ciemnej materii w galaktyce macierzystej pierścieni polarnych, naukowcy mogą uzyskać nowy wgląd w tajemnicze właściwości tej nieuchwytnej substancji.

 

Profesor Lister Staveley-Smith, współgłówny badacz projektu WALLABY i tymczasowy dyrektor wykonawczy ICRAR, komentując znaczenie tych obserwacji, powiedział: „Te nowe obserwacje ASKAP, ujawniające zaskakujące struktury pierścieniowe wokół pozornie zwyczajnych galaktyk spiralnych, sugerują, że że akrecja gazu do „W wyniku interakcji z bogatymi w gaz galaktykami towarzyszącymi zachodzącymi znacznie częściej, niż wcześniej sądzono, WALLABY będzie niezwykłym źródłem do wykrywania znacznie większej liczby takich układów w przyszłości”.

 

Odkrycie dwóch potencjalnych galaktyk pierścieni polarnych przez badaczy z Queen's University i ich międzynarodowych kolegów otwiera ekscytujące perspektywy zrozumienia ewolucji galaktyk i rozpowszechnienia tych unikalnych struktur. Odkrycie to nie tylko poszerza naszą wiedzę o Wszechświecie, ale także otwiera nowe możliwości badania ciemnej materii i jej właściwości.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz