Astronomowie będą poszukiwać życia na najbliższej egzoplanecie

Kategorie: 

Źródło: NASA/Ames/JPL-Caltech

Dzięki ziemskiej technologii zdołaliśmy odkryć mnóstwo egzoplanet - odległych światów, które krążą wokół gwiazd, tak jak Ziemia robi to wokół Słońca. Lecz już wkrótce otrzymamy do dyspozycji potężne urządzenie, dzięki któremu będziemy mogli badać egzoplanety pod kątem występowania zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich.

 

Prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba wreszcie dobiegły końca. W 2018 roku, urządzenie zostanie wyniesione w przestrzeń kosmiczną, skąd będziemy mogli prowadzić obserwacje. Teleskop ten jest 100 razy potężniejszy od Teleskopu Hubble'a i będzie obserwował Wszechświat w podczerwieni.

Źródło: NASA

Tymczasem astronomowie już zastanawiają się w jakim kierunku powinniśmy skierować nasz nowy teleskop. Chodzi oczywiście o poszukiwania życia pozaziemskiego. Interesującym dla naukowców obiektem jest egzoplaneta orbitująca wokół gwiazdy Wolf 1061, która znajduje się "tylko" 14 lat świetlnych od Ziemi.

 

Kandydatów jest wiele, lecz zgodnie z obecnymi założeniami, tylko egzoplaneta znajdująca się w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy macierzystej może podtrzymać życie. Musi być wystarczająco blisko, aby woda na tej planecie znajdowała się w stanie ciekłym, ale nie może być zbyt blisko ani zbyt daleko. Warunki na egzoplanecie muszą być umiarkowane, takie jak na naszej Ziemi.

Wizja artystyczna systemu Wolf 1061 - źródło: NASA

Tak się składa, że planeta skalista o nazwie Wolf 1061c może być pod tym względem idealna. Dogłębne badania, przeprowadzone przez astronomów z San Francisco State University wskazują, że to ciało niebieskie posiada nieco chaotyczną orbitę a dwie pozostałe egzoplanety wywierają na nią duży wpływ. Wolf 1061c raz znajduje się bliżej gwiazdy, raz oddala się od niej, ale znajduje się w tzw. strefie zamieszkania.

 

Spekuluje się, że ta egzoplaneta może przypominać naszą Wenus, lecz ze względu na jej orbitę, raz staje się bardzo gorąca, po czym nadchodzi globalne ochłodzenie. Zdaniem specjalistów, nie zmienia to faktu, że Wolf 1061c może być zamieszkana przez istoty, które w jakiś sposób zdołały przystosować się do tak radykalnych zmian.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze