Astrofizycy odkryli niezwykłą kosmiczną eksplozję silniejszą sto razy od typowej supernowej

Kategorie: 

Źródło: Źródło: Stephen Smartt/ATLAS

Astrofizycy zaobserwowali 16 czerwca 2018 roku, niezwykle silną kosmiczną eksplozję nieznanego pochodzenia. Została ona zlokalizowana 200 milionów lat świetlnych od Ziemi i była znacznie silniejsza niż wszelkie znane ludzkości wybuchy supernowych.

 

Odkrycie potwierdzili astronomowie w 12 profesjonalnych obserwatoriach. To co zaobserwowali jako pierwsi astronomowie używający teleskopu ATLAS na Hawajach, nazwano gigantyczną chmura cząsteczek poruszających się z prędkością 20 tys. km/s i o temperaturze 8900 stopni Celsjusza.

 

Naukowcy uważają, że eksplozja, która to wywołała była od 10 do 100 razy silniejsza niż typowa supernowa, czyli zjawisko, które podczas eksplozji emituje więcej światła i energii niż Słońce przez cały czas swojego istnienia.ze względu na skalę, zjawisko to nazwano po angielsku "the Cow", czyli "krowa", dlatego oficjalna nazwa tego fenomenu to AT2018cow. 

 

Dodatkowo zaskakujące było to, że tak potężne zjawisko trwało bardzo krótko. Zwykle do pełnej jasności supernowej trzeba poczekać kilka do kilkunastu dni, a w przypadku tego wydarzenia maksymalna jasność została osiągnięta zaledwie w ciągu dwóch dni.

Źródło: Stephen Smartt/ATLAS

Eksperci twierdzą, że dziwna eksplozja pojawiła się nagle z niczego i nic nie wskazywało na jej wystąpienie. Skomentowano również prędkość z jaką poruszała się zaobserwowana chmura naładowanych cząstek. Stwierdzono, że nauce znane są takie poruszające się chmury plazmy, ale żadna nigdy nie osiągnęła tak wielkiej jasności. 

 

Ponieważ nie wiadomo co to było, a najbliższy fenomen pokrewny do tego to wybuch supernowej, właśnie tak jest klasyfikowane to zjawisko. Astrofizycy jednak skłaniają się do tego, że to może być coś nowego, czego wcześniej nie odkryto, bo charakterystyka tego wybuchu była niepodobna do niczego co znaa nauka. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze