Asteroida z warkoczami zmieniła swój wygląd w mniej niż dwa tygodnie

Kategorie: 

Źródło: Teleskop HST

Nowo odkryta asteroida P/2013 P5 zmieniła swój wygląd. Kilka dni temu donosiliśmy o wypatrzeniu dziwnej asteroidy, która jaśnieje sześcioma warkoczami pyłowymi.Obiekt wygląda jak kometa i kto wie, czy nie zostanie zmieniona jego klasyfikacja, ale obecnie nadal jest to asteroida. 

 

Astronomowie z University of California w Los Angeles wykorzystali kosmiczny teleskop Hubble'a i zlokalizowali dziwny obiekt znajdujący się w pasie asteroid między orbitami Marsa i Jowisza. To, co jest szczególnie zaskakujące to fakt, że obserwacje obiektu P/2013 P5 w odstępie dwóch tygodni ujawniły znaczące różnice. Kilka warkoczy radykalnie zmieniło swoje położenie. Już sam ten fakt utwierdził astronomów w przeświadczeniu, że obiekt ten jest asteroidą. Komety się tak nie zachowują.

Ale asteroidy zwykle też nie mają warkoczy zmieniające pozycje niczym dysze rakietowe. Asteroida P./2013 P5 należy do grupy Flora, tej samej, do której należał też, asteroid czelabiński. Wszystkie te obiekty mniej więcej 200 milionów lat temu zostały poddane działaniu silnego ciepła. Być może właśnie w tym należy upatrywać nietypowych właściwości odkrytej asteroidy.

 

Jedna z hipotez zakłada, że za dziwną charakterystykę obiektu odpowiada jego prędkość obrotu. Warkocze przypominające kometarne składają się z pyłu i prawdopodobnie H2O. Ich rozbłyśnięcie zapewnia Słońce. Według ustaleń emisje z asteroidy następują falami. Wiadomo, że taki rozbłysk nastąpił 15 kwietnia 2013 oraz 4 września 2013.

Zagadką jednak pozostaje odpowiedź na pytanie, co wywołało taką emisję pyłu. Astronomowie uważają, że to efekt oddziaływania promieniowania słonecznego oddziałującego z oświetloną częścią asteroidy. Konkluzje z obserwacji obiektu P/2013 P5 zostały opublikowane w postaci artykułu naukowego w gazecie Astrophysical Journal.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz