Asteroida P/2013 R3 rozpadła się jakby coś w nią uderzyło

Kategorie: 

Asteroida 2013 R3 w fazie rozpadu - Źródło: NASA/HST

Astronomowie pracujący na teleskopie Hubble'a byli świadkami unikalnego zjawiska. Dosłownie na ich oczach rozpadała się ogromna asteroida P/2013 R3. Obiekt ekspandował swoimi szczątkami. Można było policzyć dziesięć dużych fragmentów.

 

NASA potwierdziła, że obserwowaliśmy rozpad ciała niebieskiego i to pierwszy raz w takich szczegółach i kolejnych fazach. Często zdarzało się tak, że eksplodowały w ten sposób komety, które nie wytrzymywały temperatury Słońca. Ostatnio spotkało to przecież osławioną kometę ISON.

 

Tym razem jest inaczej, bo eksploduje asteroida a tego jeszcze w astronomii nie było, więc wszyscy patrzą i jeszcze nie komentują tego zdarzenia. Warto jednak pamiętać, że wedle nauko komety składają się z lodu, kamieni, skał, rud metali i innych to właśnie stopiony lód zostawia charakterystyczny warkocz komety.

Asteroida 2013 R3 w jednej z faz rozpadu - Źródło: NASA/HST

Asteroidy z kolei składają się ze skały, czyli kamienia. Są to rzekome najmniejsze cząstki budulcowe skalistych planet. Jak zatem wyjaśnić jego eksplozję? NASA twierdzi, że mógł on być tak zwaną kruchym asteroidą, która rozpada się na skutek obrotów ze względu na nieregularny kształt.

Asteroida 2013 R3 w kolejnych fazach rozpadu - Źródło: NASA/HST

Jednak ta wersja jest trudna w obronie, ponieważ gdy rozpadają się komety zwykle nadal szczątki lecą wzdłuż oryginalnej orbity, ale fragmenty P/2013 R3 zachowują się dziwnie, ponieważ tworzą trzy grupy, które są rozproszone w stosunku do centrum asteroidy i to w różnych kierunkach. Wygląda to tak, jakby w środku ciała niebieskiego coś eksplodowało, co zmieniło trajektorię.

 

Pozostałości po asteroidzie P/2013 R3 to około 200 ton. Zapewne wiele szczątków spłonie zbliżając się zbyt blisko do Słońca, ale pewna ich ilość może się dalej rozpadać i część z nich ma szanse dolecieć do naszej planety. Będziemy je mogli obserwować w postaci deszczu meteorów.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

 
 
 
 
Przetrwać apokalipsę: Jaskinie w Carthage
http://youtu.be/f2EbUT3JtJs
Podziemna baza wojskowa koło Koszalina
http://youtu.be/fzf994HLjYI