Asteroida 2014 DX110 przeleci blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowo odkryta asteroida z grupy Apollo, oznaczona 2014 DX110, dokona bezpiecznego przejścia w pobliżu naszej planety. Do zdarzenia dojdzie 5 marca 2014 roku około 21:07 czasu uniwersalnego.

 

Szacowana średnica tego obiektu to 30 metrów, a przeleci on w mniejszej odległości niż średni dystans z Ziemi na Księżyc. W perygeum asteroida 2014 DX110 znajdzie się około 290 tysięcy kilometrów od nas (0,9 LD), dlatego taki przelot jest czymś zdecydowanie wyjątkowym. Obiekt porusza się ze średnią prędkością szacowaną na 14,85 km/s.

 

Asteroida 2014 DX110 została odkryta dopiero 28 lutego, czyli na tydzień przed największym zbliżeniem. Niestety nie daje to zbyt wiele czasu na misję ratunkową i gdyby to ciało niebieskie było jednak na kursie kolizyjnym z Ziemią spowodowałoby nawet większe szkody niż 19 metrowa asteroida, która ponad rok temu spadła na Uralu w Rosji.

Źródło: NASA/JPL

Przelot tego obiektu będzie można śledzić również za pomocą internetowych przekazów wideo z teleskopów naziemnych. Sesja obserwacyjna rozpocznie się 5 marca 2014 roku o godzinie 21:30 czasu polskiego. Do wyboru internautów są transmisje z Virtual Telescope Project oraz SLOOH space camera.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Banialuki pleciecie z tymi

Banialuki pleciecie z tymi asteroidami. One nigdy nie dolecą do Ziemi, bo ślizgają sie na wiatraku grawitacyjnym naszej planety. Tylko male asteroidy moga nam zagrozić... Takie do 12 m średnicy, ale spala sie w atmosferze i eksplodują. Jednak niebezpieczne sa metalowe asteroidy np z żelaza, ale jak dotąd takich nie znaleziono o ile wiem.
 Stąd nasuwa się uzasadnione podejrzenie, że nie ma planet z żelaznym jądrem w środku, bo przeciez latający w kosmosie gruz z nich pochodzi... Czyż nie?

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika asd

"... gdyby to ciało

"... gdyby to ciało niebieskie było jednak na kursie kolizyjnym z Ziemią spowodowałoby nawet większe szkody niż 19 metrowa asteroida, która ponad rok temu spadła na Uralu w Rosji."
Chyba nic dziwnego - większa jest i pewnie też cięższa - a jeżeli składa się głownie z żelaza to by było niezłe łubudu.